• جلوه‌های تلاش شهرداری آستانه‌اشرفیه در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر

  جلوه‌های تلاش شهرداری آستانه‌اشرفیه در پنجمین دوره شورای اسلامی شهر

  فاز سوم بوستان حشمت رود بااعتبار 400 میلیون تومانی به بهره‌برداری می‌رسد. بیشتر
 • برگزاری همایش کلاهی برای زندگی در آستانه‌اشرفیه و اهدای کلاه ایمنی

  برگزاری همایش کلاهی برای زندگی در آستانه‌اشرفیه و اهدای کلاه ایمنی

  همایش کلاهی برای زندگی باهدف فرهنگ‌سازی استفاده از موتورسیکلت در آستانه‌اشرفیه برگزار شد. بیشتر
 • تعهد خیران به پرداخت 65 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد آستانه‌اشرفیه

  تعهد خیران به پرداخت 65 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد آستانه‌اشرفیه

  خیران آستانه‌اشرفیه پرداخت 65 میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد این شهرستان را متعهد شدند. بیشتر
 • 1
 • 2
 • 3

سگ‌های ولگرد 5 شهروند آستانه‌ای را زخمی کردند مطلب ویژه

زوزه‌هایی که مسئولان نمی‌شنوند، واکسنی که در شهرستان نداریم.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، 5 شهروند آستانه‌ای عصر امروز در پارک ساحلی و پشت کارخانه یخ‌سازی این شهر با حمله سگ‌های ولگرد مواجه شدند و از ناحیه صورت، دست، پا و گوش زخمی شدند.

حسین پور پدر 2 کودک حادثه‌دیده در پارک ساحلی بابیان اینکه بچه‌ها به همراه همسرم برای بازی به پارک ساحلی رفته بودند و در مسیر خرید از مغازه داخل پارک با حمله سگ ولگرد مواجه می‌شوند، گفت: سگ دست پسر بزرگم را گاز می‌گیرد و فرزند کوچکم برای فراری دادن سگ به سمت او می‌رود اما سگ ولگرد گوش و صورت پسر کوچکم را هم گاز گرفته است.

وی با اشاره اینکه فرد دیگری هم که برای کمک به فرزندانم به سمت سگ می‌رود از ناحیه پشت پا توسط سگ دچار گازگرفتگی می‌شود، افزود: اورژانس بچه‌ها را برای مداوا به بیمارستان کوثر منتقل می‌کند اما در بیمارستان تنها شستشوی نواحی گازگرفتگی انجام می‌شود و ما را برای تزریق واکسن هاری به مرکز بهداشت فرستادند.

پدر این دو کودک حادثه‌دیده بابیان اینکه در مرکز بهداشت واکسن هاری به فرزندان من تزریق شد، گفت: می‌خواهم بدانم مسئولان می‌خواهند چه‌کار کنند؟ یعنی بچه‌های ما در پارک نباید امنیت داشته باشند؟ کجا بروند بازی کنند؟ از همه مسئولان شکایت دارم.

جلالی هم که با مادر خود به مرکز بهداشت آستانه‌اشرفیه مراجعه کرده بود، با اشاره به اینکه مادرم برای خرید از خانه خارج‌شده بود که سگ ولگرد به او حمله می‌کند و از ناحیه پا او را مصدوم می‌کند، گفت: اورژانس مادرم را به بیمارستان کوثر منتقل کرد، اما بیمارستان کوثر واکسن نداشت و مادرم را به مرکز بهداشت آوردیم که به ما گفتند برای دریافت واکسن به لاهیجان بروید

وی بابیان اینکه بعد از گذشت دقایقی به ما گفتند که منتظر بمانید تا به رشت برویم و برای شما واکسن تهیه کنیم، گفت: از ما شماره تماس گرفتند و گفتند تا پایان شب با شما تماس می‌گیریم تا برای تزریق واکسن مجدداً مراجعه کنید و هیچ خدماتی تا این لحظه به ما ارائه نشده است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که فرد دیگری هم که برای نجات این مادر به صحنه واردشده است از ناحیه انگشت دست مصدوم شد که تا این لحظه از وضعیت وی خبری در دست نیست.

گفتنی است که فردی که در صحنه کمک به 2 خردسال از ناحیه پا دچار مصدومیت شده بود، شستشوی ناحیه گازگرفتگی و جلوگیری از ادامه خون‌ریزی تنها خدماتی است که در بیمارستان کوثر دریافت کرده است و وضعیت وی هم برای دریافت واکسن هاری در هاله‌ای از ابهام است.

سگ‌های ولگرد علاوه بر پارس کردن در نیمه‌های شب، سلب آرامش و آسایش مردم و حمله به شهروندان، خطر گازگرفتگی و ایجاد جو روانی منفی، عامل سرایت بیش از 7 نوع بیماری مشترک انسان و حیوان هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بیماری هاری و کیست هیداتیک اشاره کرد.

ویروس هاری 100 درصد کشنده است و احتمال بهبودی انسان در صورت ابتلا به بیماری هاری تقریباً صفر است.

بیماری‌هایی که میان انسان و سگ مشترک هستند به‌شدت خطرناک‌اند و در بسیاری از موارد به مرگ منتهی می‌شوند.

سگ‌ها دارای قابلیت تولیدمثل بسیار بالایی هستند و به همین علت جمعیت سگ‌های ولگرد در صورت اجرا نشدن برنامه‌های کنترل و مبارزه، سریعاً افزایش می‌یابد که مخاطرات فراوانی برای شهروندان به دنبال دارد.

بر اساس بند 15 ماده 55 قانون شهرداری جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی، حیوانی و … و جمع‌آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری‌ها است.

در این دستورالعمل بر روش زنده گیری برای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد تأکید شده است، زیرا این روش به دلایل رعایت استانداردهای بهداشتی، ممنوعیت در استفاده از سلاح گرم، جایگزین کردن سلاح بیهوشی، حفظ سلامت روانی شهروندان و رعایت هرچه بیشتر موازین اسلامی در خصوص رعایت حقوق حیوانات مناسب‌ترین روش با امکانات موجود است.

و اما در خاتمه سؤال‌هایی که وجود دارد؛ باید چند نفر موردحمله سگ‌های ولگرد قرار گیرند تا مسئولان وارد عرصه شوند؟ شهرستان آستانه‌اشرفیه با جمعیت بیش از 100 هزار نفر، تنها باید به 2 واکسن هاری مجهز باشد؟

حال باید دید مسئولان شهرستان آستانه‌اشرفیه تدبیری برای ساماندهی و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد دارند؟ یا همچنان کودکان و شهروندان قربانی بی‌برنامگی متولیان امر می‌شوند؟

انتهای پیام/ 97/06/06

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
رتبه دهید:
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید
 • پیش فرض
 • عنوان
 • تاریخ
 • تصادفی
بارگزاری بیشتر کلید شیفت نگه دارید. تمامی خبرها