۱۳۹۶/۸/۲۰ - ۲۲:۱۱:۲۳ سیاسی

رضا صالح جلالی در دانشگاه گیلان مطرح کرد؛

اکثر مشکلات نظام ناشی از چند دستگی سیاسی است/ درک اولیه ما از انقلاب، «همه‌چیز برای همه» بود

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان ظهر امروز به مناسبت واقعه ۱۳ آبان میزبان رضا صالح جلالی، نماینده آستانه‌اشرفیه در مجلس ششم و فعال سیاسی استان بود تا در این جلسه به شرح و بررسی روابط ایران و آمریکا از آبان ۵۸ تاکنون پرداخته شود.


تقسیم‌بندی سیاست خارجی ایران در ۵ دوره

این نماینده مجلس ششم در ابتدای سخنرانی خود فعالیت ایران در عرصه سیاست خارجی را به ۵ دوره زمانی تقسیم‌بندی کرد که بر اساس آن احوال سیاسی کشور از ابتدای اواخر دهه ۲۰ تا اکنون موردبررسی قرار گرفت.

سیاست مشوش محمدرضا شاه از دهه ۲۰

صالح جلالی در ادامه ضمن تبیین اوضاع سیاسی در اواخر دهه ۲۰ تصریح کرد: پس از اتمام جنگ جهانی و آغاز صدارت محمدرضا شاه یک دوره آشفتگی سیاسی در حوزه سیاست خارجی ما رخ داد که بر اساس آن کشور نمی‌توانست به‌درستی راه خود را ادامه دهد. او این دوره را دوران سیاست مشوش نامید و افزود: در شرایط بحران‌های منطقه‌ای که بر سر راه محمدرضا شاه بود او تمایل بسیاری به همکاری با آمریکا داشت.

ردپای سیاست موازنه منفی در سقوط شاه

این استاد دانشگاه همچنین گفت: در فاصله زمانی سال‌های ۳۰ تا ۳۲ و قبل از سقوط مصدق، سیاست خارجی ما در حوزه موازنه منفی جای می‌گرفت و یکی از دلایلی که بعدها سبب سقوط شاه شد، حرکت برخلاف این تئوری بود.

سیاست مستقل ملی، اوج رابطه با آمریکا

صالح جلالی در ادامه ضمن تبیین شرایط سیاسی در فاصله سال‌های ۴۰ تا ۴۳ عنوان کرد: این دوران، دوران اوج وابستگی ایران به آمریکا بود که ازقضا قدرت قابل‌ملاحظه‌ای نیز برای شاه فراهم کرده بود. شاه با استفاده از نفوذ آمریکا در خارج و اتکا به توان نظامی در داخل صاحب قدرت بی‌نظیری شده بود.

سیاست نه شرقی نه غربی و قطع تمام وابستگی‌ها به قدرت‌های جهان

دوره چهارم وضعیت سیاست خارجی ایران مربوط به سال‌های ۴۳ تا ۵۷ بود که صالح جلالی آن را این‌گونه توضیح داد: به بیان او کشور در این برهه به درکی از مسئله استقلال رسید و تلاش کرد تمام وابستگی‌های خود به قدرت‌های جهانی را قطع کند.

دوره‌ی تدافعی سیاست

نماینده آستانه‌اشرفیه در مجلس ششم در تبیین این دوره اضافه کرد: پس از وقوع انقلاب، ایدئولوژی نظام سیاسی ما در حوزه سیاست خارجی حالتی دفاعی به خود گرفت و بیشتر تلاش شد تا رابطه با آمریکا از حالت سازش خارج شود و به حالت دفاعی نزدیک شود.

نظام سیاسی باید یکدست شود

صالح جلالی در ادامه با آسیب‌شناسی سیاست خارجی کشور گفت: تا وقتی‌که همه اجزای حاکمیت همدل نباشند و به طرحی واحد در زمینه سیاست خارجی نرسند مشکلات ما در این حوزه حل‌نشده باقی خواهد ماند. او در تبیین سخنان خود تصریح کرد: نظام سیاسی، نظامی همگانی شامل حاکمیت، مردم و نخبگان است و تا وقتی‌که این سه بخش نتوانند باهم به وحدت فکری برسند نمی‌توان دست به اصلاح امور زد.

درک روشنی از انقلاب نداشتیم

این نماینده مجلس در ادامه گفت: وقتی انقلاب رخ داد ما به‌عنوان جوانانی که هسته اصلی انقلاب بودیم درک درستی از انقلاب نداشتیم و همه تصویر ما از انقلاب منحصر به چند واقعیت و آرمان کلی بود.

او با بیان این نکته که انقلاب اسلامی نظامی قرائت‌شده بود، ادامه داد: درک اولیه ما از انقلاب، همه‌چیز برای همه بود که باید هوشیار باشیم که تاکنون چقدر از این اصل دور شده‌ایم.

انقلاب مردم ایران یا انقلاب امت اسلامی؟

صالح جلالی در ادامه ضمن طرح آسیب دیگری در انقلاب گفت: ما باید به این دوگانگی پاسخ دهیم که آیا انقلاب اسلامی برای مردم ایران بود یا برای همه امت اسلامی در سراسر جهان؟ او در ادامه ضمن اشاره به دولت‌های هفتم تا دهم از روسای جمهور اسبق یادکرد و گفت: برای مثال ایدئولوژی و تاکید دولت آقای خاتمی توجه به مردم ایران بود درحالی که عمده توجه دولت آقای احمدی‌نژاد به همه امت مسلمان در همه جای جهان بود.

انحصارگرایانی که هنوز بر طبل جنگ می‌کوبند

این فعال سیاسی با اشاره به قشری که هنوز در درون حاکمیت بر سر دعوا با قدرت‌های جهانی پافشاری می‌کنند گفت: کسانی که با وقوع جنگ به امتیازاتی می‌رسند، همیشه تلاش می‌کنند تا حالت ثباتی که در حوزه سیاست خارجی برقرار است از بین برود. او در تبیین این موضوع از پیام تبریک اوباما در سال ۸۸ یادکرد و گفت: وقتی در نوروز سال ۸۸ اوباما عید نوروز را به مردم ایران تبریک گفت و آن‌ها را شایسته دستیابی به موقعیت‌های عالی دانست، عده‌ای این پیام تبریک را نوعی توهین قلمداد کردند و با استناد به موضع‌گیری رهبر انقلاب، مردم ایران را از دید اوباما تروریست خواندند تا بازهم آتش اختلاف شعله‌ور بماند.

صالح جلالی در پایان سخنانش ضمن تاکید دوباره بر اظهارات قبلی خود گفت: بازهم تکرار می‌کنم که ما باید در ابتدا ببینیم برای مردم انقلاب کردیم یا برای امت اسلامی و بعد برای رسیدن به یکپارچگی سیاسی در حوزه سیاست خارجی تلاش کنیم.

گیل نگاه/امیرحسین کریمی

انتهای پیام/

پست های مرتبط