۱۳۹۷/۱۰/۸ - ۱۶:۰۹:۲۹ سیاسی

سیاست‌های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم و دوازدهم سبب احیای دوباره باغ‌های رهاشده و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی چای شمال کشور شد

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه با صدور پیامی ادامه سیاست‌های حاکمیت در بخش تشویق تولیدات کشاورزی ازجمله برگ سبز چای را در برنامه‌ریزی‌های دولت نمایان دانست.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، رحیم حیدری فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه در خصوص تولیدات کشاورزی ازجمله برگ سبز چای پیامی صادر کرد، متن این پیام به شرح ذیل است؛

در سال‌های اخیر براثر خشک‌سالی و تنش‌های آبی صنعت چای کشور روند نزولی و فروپاشی را طی می‌کرد و حجم وسیع مزارع رهاشده چای برای مردم منطقه در آن سال‌ها مؤید این موضوع بود. باسیاست‌های مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و احیای معیشت خانواده‌های چای‌کار در دولت یازدهم و دوازدهم، برنامه پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت و تشویق به عملیات به زراعی سبب احیای دوباره باغ‌های بایر و رهاشده و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی چای شمال کشور شد.
با توجه به این‌که حدود 100 هزار خانوار به‌طور مستقیم و غیرمستقیم (در باغ‌ها، کارخانه‌ها و فرایند بسته‌بندی) صنعت چای مشغول به کار هستند احیای این صنعت می‌تواند نقش بسزایی در اشتغال، کسب درآمد بیشتر و جلوگیری از خروج ارز شود.
دولت یازدهم و دوازدهم در سال‌های اخیر به‌منظور حمایت از چای‌کاران باسیاست تقویت خرید تضمینی چای تحولی بزرگ در حوزه چای کشور رقم‌زده است و این بدان معنی است که هر مقدار که چای برداشت شود به‌صورت تضمینی خریداری گردد.

ابتدای سال 92 میانگین خرید تضمینی هر کیلو برگ سبز چای 815 تومان بود که در سال 97 به هزار و 816 تومان افزایش پیدا کرد. این رقم بیانگر رشد 108 درصدی نرخ خرید تضمینی است.

اهتمام ویژه حمایت از محصولات استراتژیک به‌ویژه چای موجب رضایتمندی چای‌کاران و احیاء مجدد باغات چای شده است و طی این سال‌ها حداقل 2 هزار و 500 هکتار از اراضی رهاشده مجدداً زیر کشت چای رفتند.

بیمه کشاورزان چای‌کار و تأمین منابع مالی و احیاء صندوق حمایت از توسعه صنعت چای که هم‌اکنون 56 میلیارد تومان سرمایه دارد را می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از اقدامات حمایتی دولت حاضر از چای برشمرد. دولت هم سهم خود و هم سهم کشاورز را برای احیاء این صندوق متقبل شد و به‌این‌ترتیب امکان ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت با کارمزد 4 درصد به چای‌کاران و کارخانه‌های چای فراهم آمد.

در بودجه پیشنهادی سال آتی یعنی سال 98 نیز سیاست تشویق به تولید محصولات زراعی و باغی در قالب خرید تضمینی محصولات کشاورزی استمرار یافته است.

امید است بارونق بیشتر اقتصادی کشور، شاهد سیاست‌های تشویقی بیشتر دولت محترم در زمینه‌های تولیدی ازجمله تولیدات کشاورزی باشیم.

انتهای پیام/

پست های مرتبط