۱۳۹۷/۱۰/۷ - ۲۱:۳۷:۳۱ اجتماعی

رتبه اول و دوم گیلان در تصادف‌های منجر به فوت عابران پیاده و موتورسواران

رئیس پلیس‌راه فرماندهی انتظامی گیلان در سی و یکمین مرحله همایش آموزش فرهنگ ترافیک در روستای تمچال شهرستان آستانه‌اشرفیه گفت: 65 درصد افرادی که در استان گیلان براثر تصادف جان خود را از دست می‌دهند موتورسواران و عابران پیاده هستند.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، سرهنگ حسین محمدپور رئیس پلیس‌راه فرماندهی انتظامی گیلان در سی و یکمین مرحله همایش آموزش فرهنگ ترافیک در روستاها که عصر دیروز در مسجد روستای تمچال بخش مرکزی شهرستان آستانه‌اشرفیه برگزار شد بابیان اینکه پلیس‌راه گیلان در نظر دارد از طریق همایش‌های آموزشی چهره به چهره، روستاییان را با استفاده صحیح از وسایل نقلیه و فرهنگ ترافیک آشنا کند، گفت: تحلیل‌های آماری پلیس‌راه گیلان نشان می‌دهد که 65 درصد افرادی که در استان گیلان براثر تصادف جان خود را از دست می‌دهند موتورسواران و عابران پیاده هستند.

رئیس پلیس‌راه فرماندهی انتظامی گیلان با اشاره به اینکه بیش از نیمی از تصادف‌های موتورسیکلت و عابران از ساعت 4 بعدازظهر تا ساعت 12 شب رخ می‌دهد و بیش از 60 درصد عابران پیاده‌ای که در تصادف‌های استان فوت می‌کنند افراد مسن بالای 60 سال هستند، افزود: از مردادماه امسال طرح آموزش چهره به چهره را در روستاهای استان آغاز کرده‌ایم و در سی همایش آموزشی گذشته حدود 12 هزار نفر در 214 روستا با فرهنگ ترافیکی آشنا شدند و باهمت دهیاران و شوراها هزار و 916 کلاه را به شرکت‌کنندگان این همایش‌ها اهدا کردیم.

سرهنگ محمدپور بابیان اینکه ایران در بین 196 کشور دنیا، در رتبه نهم بیشترین میزان تصادف‌های منجر به فوت قرار دارد و سال گذشته 16 هزار و 200 هم‌وطن در حوادث جاده‌ای کشور جان خود را ازدست‌داده‌اند که این آمار در استان گیلان به 667 نفر رسید، گفت: بر اساس آمار تصادفات منجر به فوت در سال 96، متأسفانه رتبه اول بیشترین فوتی عابر پیاده و رتبه دوم بیشترین فوتی موتورسواران در کشور به استان گیلان تعلق دارد.

وی با اشاره به اینکه 12 میلیون موتورسیکلت و 21 میلیون خودرو در کشور وجود دارد و هرروز 45 نفر در حوادث ترافیکی کشور جان خود را از دست می‌دهند، افزود: خوشبختانه با همایش‌های آموزشی که در همه شهرستان‌های استان برگزار کردیم، در 9 ماهه امسال 50 نفر کاهش کشته نسبت به مدت مشابه سال قبل را شاهد هستیم.

رئیس پلیس‌راه فرماندهی انتظامی گیلان در ادامه با دعوت از همه موتورسواران برای استفاده از کلاه ایمنی، به برخی از قوانین و تخلف‌های ترافیکی اشاره کرد و گفت: عبور از پیاده‌روها، عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسایط نقلیه، حرکت در جهت مخالف وسایط نقلیه، انجام حرکت‌های خطرناک و نمایشی، حمل بار نامتعارف، تک‌چرخ زدن و ... ازجمله این تخلف‌ها هستند که منجر به بروز حوادث می‌شوند.

سرهنگ محمدپور در پایان این همایش که با جامعه هدف قرار دادن ساکنان روستاهای تمچال، کشل آزاد محله، استخربیجار، پرکاپشت مهدی خانی و یاورزاده و با حضور فرماندار، بخشدار بخش مرکزی، فرمانده انتظامی شهرستان، رئیس پلیس‌راهور شهرستان و جمعی از نیروهای انتظامی و ساکنان این روستاها برگزارشده بود، گفت: خوشبختانه در ماه گذشته هیچ تصادف منجر به فوت موتورسواران در استان گیلان رخ نداده است و این آمار بی‌سابقه است.

گفتنی است در پایان این همایش 50 کلاه ایمنی به‌قیدقرعه به موتورسواران اهداء شد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط