۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۹:۴۴:۳۰ اجتماعی

ساماندهی 39 محله فرسوده در دستور کار ستاد بازآفرینی شهری استان گیلان قرار گرفت

نشست ستاد بازآفرینی شهری استان گیلان با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی در شهرستان آستانه‌اشرفیه برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، نشست ستاد بازآفرینی شهری استان گیلان با حضور جمعی از مسئولان کشوری و مسئولان شهرهای رشت، انزلی، لاهیجان، لنگرود به میزبانی آستانه‌اشرفیه پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

منصور استادی معاون ستاد ملی بازآفرینی شهری کشور‌ در این نشست که باهدف بررسی چگونگی تجدید حیات بافت‌های ناکارآمد شهری برگزار شد، بابیان اینکه‌ در حال حاضر 39 محله فرسوده شهری در گیلان وجود دارد که پس از بررسی‌های دقیق عملیات ساماندهی آن‌ها اجرایی می‌شود، گفت: اجرای عملیات ساماندهی بافت فرسوده شهری به حمایت‌های دولتی نیازمند است و به همین دلیل سند بازآفرینی شهری به تصویب هیئت دولت رسید تا اجرای این طرح با سرعت و توان بیشتری همراه شود.

معاون ستاد ملی بازآفرینی شهری کشور‌ با اشاره به اینکه امیدواریم با کمک‌های دولت سرعت و توان خوبی در برنامه‌های بازآفرینی مناطق مختلف شهری کشور ایجاد کنیم، افزود: هم‌اکنون حدود 19 میلیون نفر در مناطق شهری فرسوده ساکن هستند که استقرار این جمعیت در مناطق خطرآفرین کشور معضلات فراوانی را در زمان بروز حوادث غیرمترقبه به همراه دارد.

استادی بابیان اینکه ستاد ملی بازآفرینی شهری در ابتدای فعالیت خود ساماندهی بافت‌های فرسوده را به شکل پروژه‌ای انجام می‌داد اما برای ارتقاء کیفیت اجتماعی رویکردهای این ستاد باگذشت زمان با تغییرات اساسی همراه شده است، گفت: ستاد ملی بازآفرینی مناطق شهری در ادامه مسیر خود به کمک حمایت‌های ملی با تمرکززدایی و شناسایی نیازهای محلی موفق شد قدم‌های مثبتی در مسیر ساماندهی مناطق فرسوده شهری بردارد.

سجاد صالحی کارشناس استان گیلان در ستاد ملی بازآفرینی شهری هم در این نشست با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم این ستاد ساماندهی درست مناطق فرسوده بر اساس فرهنگ، آداب‌ورسوم و اقتصاد همان منطقه است، افزود: ستاد بازآفرینی شهری باهدف فراهم آوردن امکانات لازم در مناطق محروم تشکیل‌شده است و با عضویت 26 نهاد در این ستاد، طرح‌های محله محور و کوچک به پشتوانه اعتماد و همراهی مردم در دستور کار قرار می‌گیرد.

کارشناس استان گیلان در ستاد ملی بازآفرینی بابیان اینکه نشست‌های این‌چنینی به‌منظور درک مشترک برای بازآفرینی نقاط شهری است، گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه 66 هزار هکتار بافت ناکارآمد در 543 شهر کشور وجود دارد و دولت موظف است حداقل 270 نقطه بافت ناکارآمد کشور را ارتقاء دهد و دستگاه‌های دولتی با اختصاص 30 درصد از اعتبارات به محلات هدف این امر را تسریع می‌دهند.

صالحی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه 39 محله به وسعت هزار و 975 هکتار در سطح استان گیلان تحت پوشش قرار می‌گیرد، افزود: به همین منظور تجدید حیات در هر یک از این محلات بااعتبار 80 میلیارد تومانی انجام می‌شود و امکان تغییر این اعتبار با توجه به ظرفیت‌های محله و شهر موردنظر متغیر است.

رحیم حیدری فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه هم در این نشست بابیان اینکه لازمه داشتن شهرهای پیشرفته ساماندهی مناطق فرسوده و ناکارآمد آن شهر است، گفت: وجود مناطق فرسوده در شهرها عملیات امدادرسانی به شهروندان در مواقع حساس و بحرانی را با مشکلات عدیده مواجه می‌کند و وجود این مشکلات و عدم خدمات‌رسانی به‌موقع ناهنجاری‌های اجتماعی را به بار می‌آورد.

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه احیای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری، کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی در شهرها را به همراه دارد، افزود: شناسایی مشکلات و نیازهای محلات فرسوده شهری به ساماندهی و احیای هر چه‌بهتر این مناطق در پروسه زمانی کوتاه‌تر کمک شایان توجه ای می‌کند.

در پایان این نشست به ابهام‌ها و سؤال‌های مسئولان شهرهای گیلان در خصوص نحوه عملکرد ستاد بازآفرینی شهری پاسخ داده شد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط