۱۳۹۷/۶/۱۰ - ۱۱:۵۸:۰۴ اجتماعی

برگزاری آیین بومی سنتی نوروز بل در آستانه‌اشرفیه

آیین بومی سنتی نوروز بَل، شب گذشته در پارک ساحلی آستانه‌اشرفیه برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه آیین بومی سنتی نوروز بَل، هم‌زمان با نخستین روزهای آغاز سال نوی دیلمی شب گذشته با حضور پرشور مردم و مسئولان در پارک ساحلی آستانه‌اشرفیه برگزار شد.

اجرای نمایش عروس گوله یکی از باشکوه‌ترین آیین‌های نمایشی گیلان، اجرای گروه موسیقی سنتی عرفان (رسول داداشی)، کنسرت موسیقی گیلکی با اجرای بهرام کریمی و موسیقی ایلیا بیگی، اجرای ابوذر مزاری جلالی از هنرمندان خوش‌نام و پرآوازه آستانه‌ای و برگزاری مسابقه با اهدای جایزه برای کودکان، شورونشاط ویژه‌ای به فضای شب گذشته پارک ساحلی آستانه‌اشرفیه بخشیده بود.

ابراهیم نجفی رئیس شورای اسلامی شهر، نرجس محمد دوست نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر و حمیده اسلامی سرپرست شهرداری آستانه‌اشرفیه از مسئولان حاضر در جشن باشکوه شب گذشته بودند.

نوروز بل جشنی تاریخی است که در گاه‌شمار گیلکی و آغاز سال دیلمی از سوی اقوام گیلان زمین، مردم غرب مازندران، الموت قزوین و طالقان البرز جشن گرفته می‌شد. (تقویمی که مردم گیلان از آن برای تعیین روز و سال و دیگر امور استفاده می‌کردند) در آخرین روز از اسپندار ما، آخرین ماه تقویم گیلکی، به مناسبت بزرگداشت آمدن سال جدید، شعله‌ای از آتش برپا و آمدن نوروز به خوشی و گرمی جشن گرفته می‌شد.

"بَل" به لهجه گیلکی کوهستان و "وَل" به لهجه گیلکی کنار دریا، به معنی آتش و نوروز بل، شعله فروزان آتش نوروزی معنا می‌دهد.

مردم در این جشن به‌مانند نوروز بهترین لباس‌های خود را می‌پوشند و پس از برافروختن آتش، بانوای سازوآواز آمدن سال جدید را جشن می‌گیرند و آن را به یکدیگر شادباش می‌گویند.

جشن نوروز بل پس از تلاش‌های فراوان برای احیای آن در خردادماه سال 96 با شماره 1371 در فهرست آثار ناملموس ایرانی ثبت شد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط