۱۳۹۷/۶/۸ - ۱۳:۲۳:۱۱ اجتماعی

پاسداشت نوروز گیلانی در آستانه‌اشرفیه

آیین بومی نوروز بَل، فردا در پارک ساحلی آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه آیین بومی نوروز بَل، هم‌زمان با نخستین روزهای آغاز سال نوی دیلمی در آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.

مراسم پاسداشت نوروز گیلانی (نوروز بَل 1592) با اجرای نمایش آیینی، موسیقی و ترانه‌های گیلانی، ساعت 8 شب فردا (جمعه 9 شهریورماه 97) در پارک ساحلی آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.

آشنایی با نوروز بل

نوروز بل جشنی تاریخی است که در گاه‌شمار گیلکی و آغاز سال دیلمی از سوی اقوام گیلان زمین، مردم غرب مازندران، الموت قزوین و طالقان البرز جشن گرفته می‌شد. (تقویمی که مردم گیلان از آن برای تعیین روز و سال و دیگر امور استفاده می‌کردند) در آخرین روز از اسپندار ما، آخرین ماه تقویم گیلکی، به مناسبت بزرگداشت آمدن سال جدید، شعله‌ای از آتش برپا و آمدن نوروز به خوشی و گرمی جشن گرفته می‌شد.

"بَل" به لهجه گیلکی کوهستان و "وَل" به لهجه گیلکی کنار دریا، به معنی آتش و نوروز بل، شعله فروزان آتش نوروزی معنا می‌دهد.

مردم در این جشن به‌مانند نوروز بهترین لباس‌های خود را می‌پوشند و پس از برافروختن آتش، بانوای سازوآواز آمدن سال جدید را جشن می‌گیرند و آن را به یکدیگر شادباش می‌گویند.

جشن نوروز بل پس از تلاش‌های فراوان برای احیای آن در خردادماه سال 96 با شماره 1371 در فهرست آثار ناملموس ایرانی ثبت شد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط