۱۳۹۷/۶/۵ - ۱۸:۴۹:۳۵ سیاسی

بهره‌برداری از اولین طرح آب‌رسانی روستایی کشور به روش BOT در آستانه‌اشرفیه

با حضور وزیر نیرو اولین طرح آب‌رسانی روستایی کشور به روش BOT با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آستانه‌اشرفیه به بهره‌برداری رسید.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، طرح جامع آب‌رسانی به 12 روستای شمالی شهرستان آستانه‌اشرفیه به روش ساخت، نگهداری و انتقال B.O.T با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی پیش از ظهر امروز با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو در روستای پایین رودپشت این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در مراسم افتتاح اولین طرح BOT کشور در حوزه آب و فاضلاب روستایی، بابیان اینکه BOT به معنای ساخت، بهره‌برداری و واگذاری است و طرح‌هایی که در این قالب افتتاح می‌شوند به دلیل مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح حائز اهمیت است، گفت: اگر اجرای طرح‌ها تنها متکی به اعتبارهای دولتی باشد بسیار زمان‌بر می‌شود چراکه منابع دولتی کفاف هزینه‌های بالای موجود را نمی‌دهند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ایران کشوری درحال‌توسعه است اما شاخص‌های بهره‌مندی جمعیت شهری و روستایی کشور درزمینهٔ آب آشامیدنی سالم در حد شاخص‌های جهانی قرار دارد، افزود: هم‌اینک 72 درصد از جمعیت روستایی کشور از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردارند که این رقم تا پایان دولت دوازدهم به 81 درصد افزایش می‌یابد.

اردکانیان بابیان اینکه از تمام ظرفیت‌های اعتباری موجود ازجمله منابع عمومی، صندوق توسعه ملی و سرمایه بخش خصوصی بهره می‌گیریم، گفت: به مناسبت هفته دولت 500 هزار نفر در 796 روستای کشور بااعتبار 1500 میلیارد تومانی از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند.

وی با اشاره به اینکه استاندار گیلان در بحث آب‌بندان‌ها و لایروبی‌ انهار طرح‌های خوبی ارائه کرده است، افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در آینده نزدیک حدود 300 میلیون مترمکعب به ظرفیت آب‌بندان‌های گیلان افزوده می‌شود.

با بهره‌برداری از این طرح 7 هزار و 990 نفر جمعیت ساکن 12 روستای گیلده بالا، گیلده پایین، تاسنده، طالش محله، امیرهنده بالا، امیرهنده پایین، دستک، دهنه سر سفیدرود، لوخ بالا، لوخ پایین، محسن آباد و پایین رود پشت از نعمت آب آشامیدنی برخوردار شدند.

با اجرای این طرح که ظرفیت انتقال روزانه 3 هزار مترمکعب آب آشامیدنی را دارد، به شاخص بهره‌مندی شهرستان آستانه‌اشرفیه از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی، 9 و 59 صدم درصد و شاخص استان 1 درصد افزوده شد.

لازم به ذکر است بهره‌برداری از تلمبه‌خانه فاضلاب شرق رشت، بازدید از سدهای شفارود و پلرود، بهره‌برداری از نیروگاه برق‌آبی سد آیت‌الله بهجت (شهر بیجار) و شرکت در جلسه شورای اداری گیلان ازجمله برنامه‌های سفر یکم روزه وزیر نیرو به استان گیلان است.

انتهای پیام/

پست های مرتبط