۱۳۹۷/۵/۳۱ - ۱۳:۱۸:۵۳ یادداشت

گوشت قربانی را بین چه کسانی باید تقسیم کرد؟

شاید این سوال برای خیلی ها پیش بیاید که گوشت قربانی را به چه کسانی باید بدهیم و چگونه آن را تقسیم کنیم؟


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، حجت الاسلام محسن قرائتی استاد تفسیر قرآن کریم بیش از 30 سال است که به تدریس معارف قرآن و اهل بیت(ع) می پردازد و سال ها در برنامه درس هایی از قرآن میهمان خانه های ایرانیان بود.

با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی، در ادامه بخشی از تفسیر قرآن حجت الاسلام قرائتی در برنامه درس هایی از قرآن با موضوع «شفای قرآن، عید قربان» که در بهمن ماه سال 1383 ایراد شد، تقدیم می شود.

نحوه تقسیم کردن گوشت قربانی

 - افرادی مال خودشان را قربانی می کنند، افرادی جانشان را، مسئله وقف هم همین طور است اگر کسی بتواند چیزی را وقف کند این دائماً هر کس از این درخت، از این قنات، از این آب لوله کشی، از این مدرسه، از این کتابخانه، مسئله وقف یک صدقه جاریه است یک کاری قربة الی الله دائمی است.

- قرآن می گوید:«وَأَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَالْمُعْتَرَّ» الحج/36 خدا به همه و حاجی ها می گوید وقتی گوسفند کُشتید هم بخورید هم به دیگران بدهید، نمی گوید اگر می شناسی، اگر می شناسی نیست، آقا این آدم معلوم نیست چه جور آدمی است؟ به او بده بخورد، مگر می خواهی گزینش کنی؟ در کارهای قربانی گزینش نکنید «وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ». الضحی/10

- عید در اسلام مساوی است با کمک به فقرا، عید فطر زکات فطریه، عید قربان گوشت قربانی، کسی هم پول ندارد گوسفند بخرد شریکی جمع بشوند یکی پنج تومان، ده تومان بدهند ده نفری، بیست نفری یک گوسفند بکشند و بدهند، شریکی باشد ولی کار بشود عید قربان نقد می کند مکاتبی را که می گوید گوشت خوردن درست نیست.

- گاهی ما قربانی که می کنیم قربان خودمان می شود سیراب و شیردان برای عصر، کله پاچه اش برای صبح، این ران برای شوهر خواهر، آن هم برای داماد، این برای خواهر، اصلاً چیزی قربان نشد. قربان یعنی از خودت جدا کن نه یعنی خرج... مثل اینکه بنده بگویم قربـة الی الله بعد پول را بردارم بگذارم توی کیسه ام این قربان نشد. عید قربان یعنی اگر گوسفند می کشید چشم هایتان را ببندید گوشت و دنبه را یک جور بین دیگران تقسیم کنید.

- نماز قربانی است، صدقه قربانی است، وقف قربانی است، کمک علمی قربانی است، بنابراین همه ما می توانیم به کارهایمان رنگ الهی بدهیم اینکه قرآن می گوید «الَّذِینَ هُمْ عَلَی صَلَاتِهِمْ دَائِمُونَ» المعراج/23 دائماً در نمازند، مگر اینکه فرشته هستند که دائم در نمازند؟ می خواهد بگوید آنها وقتی نماز خواندند می روند یک مسجد توی جاده می سازند یک مسجد توی روستا می سازند جهاد سازندگی که جاده را آسفالت می کنند ... باید کارهایمان را جوری کنیم که دنیا و آخرتمان پربار شود.

نحوه تقسیم کردن گوشت قربانی

 - در قرآن صد و پانزده مرتبه کلمه دنیا است صد و پانزده مرتبه هم کلمه آخرت هست می خواهد بگوید کاری کنید که چیزی را فدای چیزی نکنید نه دنیا را فدای آخرت کنید و نه آخرت را فدای دنیا کنید.

- قرآن می فرماید که دو رقم مرض داریم گاهی مرض روحی است گاهی جسمی امراض روحی مهمتر است زیرا:1- دائمی است، 2- مخفی است3- امراض مادر است، 4- درمانش سخت تر است، 5- داروی آن همه جا نیست، 6- پزشک آن فقط اولیاء خدا هستند.

- قرآن می فرماید «نَسُوا اللَّهَ» افرادی هستند خدا را فراموش می کنند بعد خدا می فرماید حالا که شما من را فراموش کردی من هم یک کاری می کنم که خودت خودت را فراموش کنی «فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ» الحشر/19 یکی از چوبهای خدا این است.

انتهای پیام/

پست های مرتبط