۱۳۹۷/۴/۲۸ - ۱۸:۵۹:۵۱ اجتماعی

شهرداری و شورای اسلامی شهر 2 بال یک پرنده هستند

شهردار آستانه‌اشرفیه: طرح سؤال اعضای شورای اسلامی شهر قطعاً به‌منظور خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان و در مسیر رسیدن به اهداف مشترک‌مان است


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، نشست خبری عبدالرضا سلیمانی شهردار آستانه‌اشرفیه با خبرنگاران عصر روز گذشته در ساختمان شهرداری این شهر برگزار شد.

عبدالرضا سلیمانی شهردار آستانه‌اشرفیه عصر روز گذشته ابتدا خبرنگاران را به بازدید از چند طرح عمرانی دعوت کرد و سپس در دفتر خود پاسخگوی سؤال‌های آن‌ها شد، سؤال‌هایی که البته بیشتر تحت شعاع نشست خبری شب گذشته اعضای شورای اسلامی شهر قرار داشت.

شهردار آستانه‌اشرفیه در این نشست بابیان اینکه پیش‌ازاین قرار بود که این نشست در پایان خرداد برگزار شود اما بنا به مناسبت‌های پیش‌آمده مثل مراسم دکتر معین و سفر استاندار به امروز موکول شد، در خصوص حاشیه‌های نشست خبری شب گذشته اعضای شورای اسلامی شهر، گفت: طرح سؤال حق مسلم اعضای شورای اسلامی شهر است که از شهردار منتخب خود در خصوص مسائل مختلف شهر مطرح کنند، طرح این سؤال‌ها نشانه هدف مشترک اعضاء شورای اسلامی شهر و شهردار برای خدمات‌رسانی بهتر به شهروندان است، ما هم انسان هستیم و ممکن است در کارهایمان اشتباهاتی باشد، طرح این سؤال‌ها قطعاً ما را برای رسیدن به اهداف مشترک کمک می‌کند.

عبدالرضا سلیمانی با اشاره به اینکه شهرداری بدون مصوبه نمی‌تواند هیچ قدمی بردارد، شورای اسلامی شهر مصوبات را صادر می‌کند و پس از تأمین اعتبار، طرح‌ها اجرا می‌شود، افزود: ما 15 بهمن‌ماه هرسال برنامه‌های سال بعد را اعلام می‌کنیم و به تصویب شورا می‌رسد و در آغاز سال بعد اجرای طرح‌ها آغاز می‌شود.

وی بابیان اینکه امسال به دلایلی این مصوبات، اول اردیبهشت به ما ابلاغ شد و ما از همان روز درخواست کردیم که طرح‌ها را اجرا کنیم، گفت: شورای شهر طرح‌ها را به کمیسیون عمران ارجاع داد و درنهایت در پایان اردیبهشت‌ماه طرح‌ها به ما ابلاغ شد و با توجه به طولانی شدن مراحل ابلاغ و از دست ندادن فصل کاری شهرداری‌ها و با توجه به زمان 90 روزه موردنیاز برای برگزاری مزایده، طرح خیابان فردوسی را به‌صورت ترک تشریفات به پیمانکاری که سابقه مطلوب همکاری و توان مالی اجرای طرح در زمان مناسب را داشت واگذار کردیم.

شهردار آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه متأسفانه پس از چند روز از آغاز اجرای طرح با شکایت اعضا شورای شهر به بازرسی استان از ادامه عملیات عمرانی جلوگیری شد، افزود: باز‌رسی استان شکایت اعضا را به دفتر فنی استانداری ارجاع کرد و پس از گذشت یک ماه از توقف اجرای طرح، مجوز ادامه کار از دفتر فنی استانداری صادر شد و در حال حاضر شاهد هستیم که اجرای عملیات جدول‌گذاری یک‌طرف خیابان فردوسی در کمتر از 10 روز انجام شد و ان شاا... سمت مقابل هم به‌زودی انجام می‌شود.

سلیمانی بابیان اینکه امکان‌پذیر نیست که شهرداری کاری را به‌تنهایی انجام دهد و شورای اسلامی شهر و شهرداری دو بال یک پرنده هستند که باید باهم کار کنند تا کارها پیش برود، گفت: شاید برای بعضی از کارها به خاطر شرایط زمانی و مکانی مصوبه نگرفته باشیم اما به‌صورت شفاهی اعضای شورا را در جریان اجرا طرح‌ها قرار دادم.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که اعضاء شورای شهر معتقد هستند که شهردار به شورا پاسخگو نیست و دلیل این طرح سؤال را همین می‌دانند، گفت: یک‌بار در حضور اعضای شورای تأمین شهرستان، این سؤال‌ها مطرح شد و پاسخ دادیم، یک‌بار هم در حضور امام‌جمعه همین سؤال‌ها را پاسخ دادیم، کار را باز به بازرسی ارجاع دادند بازهم پاسخ دادیم، بازرسان استان هم 2 روز در شهرداری مدارک را بررسی کردند و فعلاً جوابی نداده‌اند و قطعاً پس از دریافت پاسخ آن‌ها، نتیجه را به اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

شهردار آستانه‌اشرفیه خطاب به خبرنگاران گفت: آیا شهرداران شهرهای هم‌جوار هر هفته در نشست اعضای شورای شهر می‌نشیند؟ که با پاسخ خیر خبرنگاران، ادامه داد: اما من هر هفته در نشست‌های اعضای شورای شهر حضور دارم، پس چطور پاسخگو نیستم؟

شهردار آستانه‌اشرفیه در خصوص ارائه تخفیف به برخی از سرمایه‌گذاران با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار با ورود به شهر انتظار دارد که مسئولان نهایت همکاری را داشته باشند، افزود: یکی از تکنیک‌های جذب سرمایه‌گذار و بخش خصوصی ارائه تخفیف یا وعده‌های تخفیفی به سرمایه‌گذاران است تا برای سرمایه‌گذاری تشویق و ترغیب شوند.

سلیمانی بابیان اینکه باید کاری کنیم تا سرمایه‌گذاری که به شهر وارد می‌شود محکم در این شهر بایستد و برای اجرای طرح‌های آینده هم ترغیب شود، گفت: تنها نباید شعار دهیم که ما دست سرمایه‌گذار را می‌بوسیم و باید در عمل ثابت کنیم.

وی با اشاره به اینکه ارائه تخفیف به این معنی نیست که شما چیزی را بخشیدید، افزود: اشتباه نکنید، من چیزی را نبخشیدم، من امروز این بستر را فراهم کردم تا این سرمایه‌گذاری در شهر انجام شود، مگر در ظرف مدت یک سال، ساخت این طرح به پایان می‌رسد؟ پروانه این طرح امسال، باز باید تمدید شود و باز شهرداری پول خود را به‌روز دریافت می‌کند، سال‌های بعد هم همین رویه است، اشتباه فکر نکنیم که چیزی را بخشیده‌ایم، ما این تسهیلات را دادیم تا سرمایه گذران دیگر هم ترغیب شوند تا برای سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های عمرانی به شهر ما بیایند.

شهردار آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه اگر بگوییم سرمایه‌گذار 1 میلیارد تومان به شهرداری، 2 میلیارد تومان به ‌نظام‌مهندسی، 1 میلیارد تومان برای آب و 1 میلیارد تومان برای برق واریز کند، با پرداخت 5 میلیارد تومان تنها چند برگ کاغذ در اختیار دارد، گفت: اما می‌توانیم به همان سرمایه‌گذار بگوییم شما این طرح را بساز و بعد این خدمات را به شهرداری بده

سلیمانی با اشاره به اینکه ما فقط شعار می‌دهیم که چهارمین شهر زیارتی کشور هستیم اما از خدمات زیربنایی که باید مسافران از آن بهره‌مند شوند حرفی نمی‌زنیم، افزود: چه کسی باید این خدمات را ارائه کند؟ مگر سرمایه‌گذار عقلش را از سر راه پیداکرده که دلار 8 هزارتومانی را در این شهر هزینه کند و پول نقد را برای پروانه و نظام و... بدهد و ما مسئولان شهری هیچ کمکی نکنیم؟!

وی بابیان اینکه خودمان که توان انجام این کارها را نداریم، گفت: زمین کنار ساختمان شهرداری حداقل 15 سال به حال خود رهاشده است آیا توان ساختنش را داریم؟! بازهم باید دست یاری به‌سوی سرمایه‌گذار دراز کنیم و بازهم بگوییم زمین و امکانات و پروانه از ما و شما اجرای طرح را بر عهده بگیرید

شهردار آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه ده‌ها بار این طرح را امکان‌سنجی و بروز کردیم، افزود: در حال حاضر سرمایه‌گذار پذیرفته تا بر اساس فهرست‌بها، اجرای پی‌ریزی و ستون‌ها را انجام دهد و پس از پیش‌فروش مبلغ قرارداد خود را دریافت کند، چرا باید سرمایه‌گذار چنین کاری در این شرایط انجام دهد؟! قطعاً حمایت‌ها او را برای سرمایه‌گذاری ترغیب و تشویق کرده است.

سلیمانی بابیان اینکه در خصوص سفره‌های هفت‌سین نجومی بزرگنمایی شده است و ما فقط با 17 میلیون تومان، سه میدان شهر را تزیین کردیم، گفت: چون در روزهای پایانی سال اجرای این طرح‌ها توسط یکی از اعضای شورای شهر پیشنهاد شد، 12 طرح باقیمت به ما پیشنهاد شد و برای آن‌ها پیش‌فاکتور صادر شد و پس از رؤیت این پیش‌فاکتورها، تصورشان آن قیمت‌ها بود، اما برای خرید وسایل موردنیاز تزیین میدان‌ها، از پیمانکاران دیگری کمک گرفتیم و کلاً برای تزیین هر سه میدان، 17 میلیون تومان هزینه کردیم.

وی با اشاره به اینکه فاکتور آلاچیق‌هایی که سال‌های قبل ساخته می‌شد و زیر آن سفره هفت‌سین قرار داشت را هم دارم که هزینه‌های خیلی نجومی‌تر برای آن‌ها می‌شد، افزود: جلوی خیلی از مسائل را گرفتیم و صرفه‌جویی کردیم اما کسی نمی‌بیند، به‌عنوان‌مثال فقط 350 میلیون تومان هزینه بنر سایر اداره‌ها را دادند اما کسی این‌ها را ندید، آن‌قدر سفره‌های صبحانه گذاشته شد که کسی آن‌ها را هم ندید، 80 تا 90 میلیون تومان برای سفره و ظروف یک‌بارمصرف دادند اما صدایمان درنیامد.

شهردار آستانه‌اشرفیه در پاسخ به انتقادهای خبرنگاری در خصوص عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع عملکردها و به دنبال آن ایجاد شائبه‌ها، گفت: من شاید مدیر اجرایی قویی باشم اما در تبلیغات کارهای انجام‌شده بسیار ضعیف هستم و خودم اقرار دارم که نخواستم این‌ها را بولد کنم.

سلیمانی در ادامه در خصوص تغییر کاربری زمینی که از موارد طرح سؤال اعضاء شورای شهر هم بود، بابیان اینکه زمینی که برای آن پروانه صادر شد در محدوده گردشگری است و گردشگری آیتم‌هایی دارد که می‌توان در فضای گردشگری بحث ورزشی، تجاری و سالن سرپوشیده را هم در آن برنامه‌ریزی کرد، گفت: این 14 هزار مترمربع در 7 طبقه و در محدوده توریستی گردشگری قرار دارد و بر همین اساس نیاز به مجوز کمیسیون ماده 5 ندارد، اما در سال 90 هم که من شهردار نبودم این طرح به کمیسیون ماده 5 برده شد و موافقت این کمیسیون را اخذ کرد.

وی در خصوص بازگشایی و تعریض مسیرهای درون شهر بابیان اینکه پس از گذشت 40 سال اگر هر شهردار فقط سالی 2 خانه را در مسیر تخریب می‌کرد 80 پلاک آزاد می‌شد، گفت: از ابتدای کار خود به‌عنوان شهردار تا به امروز موفق شده‌ام که 135 پلاک و خانه مسیر را آزاد کنم.

شهردار آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه در بازگشایی مسیر طرح پل تا پل 21 پلاک قرار داشت که تنها به 7 نفر از مالکان زمین‌های مسیر این طرح بدهکاریم، گفت: فقط بخشی از بدهی مالکان 7 پلاک مانده و مابقی کل مبلغ را دریافت کرده‌اند و تلاش می‌کنیم تا شهریورماه امسال مانده‌حساب باقی‌مانده را هم تسویه کنیم.

سلیمانی بابیان اینکه فنی هستم و 28 سال خاک همین اداره را خورده‌ام، گفت: شورای شهر باید طرح و اعتبار را مصوب کند و شهرداری اجرا آن را بر عهده بگیرد، فصل کاری شهرداری‌ها در گیلان 5 ماه است و در این زمان محدود با چوب لای چرخ گذاشتن کار پیش نمی‌رود.

وی با اشاره به اینکه تا روزی که پشت این میز نشسته‌ام کار می‌کنم و اگر روزی من را نخواستند می‌روم تا بزرگوار دیگری کارها را انجام دهد، افزود: خصوصیت اخلاقی من طوری است که برای پست هرگز جنگ نمی‌کنم همان‌طور که برای گرفتن این پست هم لابی نکرده‌ام

شهردار آستانه‌اشرفیه با گلایه از اینکه اعضاء شورای اسلامی شهر در کارهای کوچکی که واقعاً در حیطه اختیارات شورا نیست ورود می‌کنند، گفت: به‌عنوان‌مثال در نوع رنگ‌آمیزی در برخورد به کارگری که جدول را رنگ‌آمیزی می‌کند می‌گویند چه کسی به شما گفته که فلان رنگ را بزنید، خوب اگر حرفی هست به من بزنید، یا با فلان پرسنل خانم برخورد می‌کنید؟ این برخوردها و این عمل‌ها باعث می‌شود نتوانم تحمل‌کنم، من می‌گویم هر حرف، ناسزا یا دعوایی هست با من برخورد کنید.

سلیمانی با اشاره به اینکه می‌دانم چون نماینده مردم در مجلس شهری هستید از شما درخواست دارند، افزود: روزی از هفته را تعیین کنید خودم برای انجام کارها در خدمتتان باشم.

شهردار آستانه‌اشرفیه با بیان اینکه نباید به پرسنل زنگ بزنید که فلان پرونده را برای ما به طبقه بالا بیاورید، افزود: درست است که اعضاء شورا، شهردار را انتخاب کرده‌اند اما بالاخره یک شرح وظایفی برای شهردار مشخص‌شده است من آن آدمی نیستم که مثل عروسک خیمه‌شب‌بازی باشم، به من بگویند این کار می‌گویم چشم، یا این کار را می‌خواهیم، می‌گویم چشم، اما انتظار دارم مستقیم از من بخواهند، نباید جلوی ارباب‌رجوع بگویند فلان کار را انجام بده.

وی بابیان اینکه مگر هدف همه ما غیرازاین است که شهر را توسعه دهیم، گفت: در تعریض خیابان، پول مالکان زمین‌های در مسیر را به‌صورت اقساطی پرداخت می‌کنیم، اما شهروند می‌گوید به خدا شورا به من گفت برو برای شهردار شکایت کن، خوب این کار درست است؟ من نماینده شما هستم، من این کار را برای شهر انجام دادم، شما باید برای من این فضا را تلطیف کنید.

شهردار آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه من روزی اولی که شهردار شدم یک برنامه کامل به آقایان دادم و بر اساس همان برنامه اولویت‌بندی کردیم و مصوبه گرفتیم و کار را آغاز کردیم، افزود: اگر من طرحی نداده‌ام پس چه چیزی 3 هفته در کمیسیون عمران بررسی می‌شد؟ حتی از من ژئوتکنیک خاک را هم خواسته‌اند، از شهرداران دیگر بپرسید که آیا شورا برای تصویب یک طرح از شما ژئوتکنیک خاک را هم می‌گیرد؟

سلیمانی بابیان اینکه من با کمک نیروهای فنی، برآورد ریالی و نقشه مشخصات دیوار وزنی را مشخص می‌کنم و با جزییات برای اخذ مصوبه نامه می‌زنم، گفت: برای احداث دیواره وزنی حشمت رود شورا می‌گوید مصوبه می‌دهم بعد از آب زراعی انجام شود، هیچ کجا شورا برای شهردار برنامه زمانی می‌گذارد؟ باید مصوبه این طرح را قبل از عید به من می‌دادید که پیش از رهاسازی آب انجام می‌دادیم.

وی با اشاره به اینکه در طول این سال‌ها میدان پنج ونیم هکتاری ورودی شهر 3 یا 4 بار تسطیح شد و به‌زودی 3 برج نور 30 متری برای ایجاد پارک میدان در این منطقه نصب می‌شود، افزود: در 11 ماه گذشته 150 هزار مترمربع آسفالت، 9 کیلومتر لوله‌گذاری و 32 کیلومتر جدول‌گذاری در سطح شهر انجام‌گرفته است.

سلیمانی بابیان اینکه چهاردهمین شهردار پس از انقلاب در آستانه‌اشرفیه هستم، گفت: هر شهرداری اگر سالی دو کیلومتر جدول‌گذاری می‌کرد 28 کیلومتر می‌شد اما در این مدت ما توانستیم 32 کیلومتر جدول‌گذاری کنیم که در نوع خود بی‌سابقه است.

شهردار آستانه‌اشرفیه در پایان به  25 هزار مترمربع بتون ریزی اشاره کرد و افزود: 9 هزار مترمربع از 28 هزار مترمربع با کمک مردم موزاییک‌کاری شد و این اقدام‌ها قطعاً بدون حمایت اعضای شورای شهر امکان‌پذیر نبود.

انتهای پیام/

پست های مرتبط