۱۳۹۷/۴/۱۵ - ۱۹:۲۷:۰۲ فرهنگی

دکتر محمد معین بزرگ‌مردی از نسل فرهنگ و ادب

مراسم گرامیداشت دکتر محمد معین در آستانه‌اشرفیه برگزار شد.


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، مراسم گرامیداشت چهل و هفتمین سالگرد دکتر محمد معین یکی از محققان برجسته و پدیدآورنده یکی از مهم‌ترین لغتنامه‌های فارسی یعنی فرهنگ معین، با حضور اهالی فرهنگ و هنر در جوار آرامگاه این استاد فرهیخته برگزار شد

نوش‌آفرین انصاری دبیر شورای کتاب کودک در این مراسم بابیان اینکه معین فخر آستانه‌اشرفیه و کشور است، گفت: معین توانسته ادبیات ایران را به جایگاه واقعی خود برساند.

دبیر شورای کتاب کودک با تأکید بر برگزاری همایش درخور استاد فرهیخته زبان و ادبیات فارسی، افزود: استاد معین جزو مفاخر ایران است و باید تا سرحد توان برای برگزاری مراسم نکوداشت کسی که تمام انرژی خود را برای جمع‌آوری و حفظ فرهنگ و ادب کشور گذاشت، تلاش کرد.

وی با اشاره به افتتاح 54 کتابخانه در مناطق محروم، گفت: ما دینی داریم که باید در شورای کتاب کودک به نسل امروز بپردازیم و داشتن کتاب مناسب کودکان یکی از زمینه‌هایی است که باید در آن به‌خوبی کار کنیم تا کودکان ما به کتاب‌های بهتر دسترسی داشته باشند.

محمدرضا امین ناصری عضو کمیته برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری هم در این مراسم بابیان اینکه استاد معین عمر خود را وقف ادبیات کرد، گفت: استاد نشان داد که ادبیات ما بسیار ارزشمند است و باید هرسال برگزاری مراسم بزرگداشت این استاد فرهیخته، در سطح ملی باشد.

عضو کمیته برنامه‌ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری با اشاره به اینکه استاد معین در تمام زمینه‌های ادبیاتی تلاش فراوانی کرد، گفت: استاد محمد معین جانش را درراه اعتلای فرهنگ و ادبیات در کفه اخلاص گذاشت.

امین ناصری با اشاره به اینکه استاد در تمام رشته‌های ادبیاتی مسلط بود، افزود: برگزاری بزرگداشت‌ها آن‌هم برای اساتیدی همچون استاد معین بسیار پسندیده و ارزشمند است.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پیامی را برای مراسم بزرگداشت محمد معین صادر کرد که در بخشی از این پیام آمده است: دکتر محمد معین، پیوسته در تکاپوی ذهن جستجوگر خود، ضمن شناساندن مضامین عمیق فارسی به نسل‌های متأخر، معناشناسی را در پس واژگانی زیبا و گاه منظوم متبلور ساخت و باپشتکار و همت عالی در تدوین گنجینه گران‌مایه «فرهنگ معین» توانست درراه اعتلای فرهنگ این سرزمین و پیوند نسل‌های آینده باریشه‌های هویتی خود گام مستحکمی بردارد.

تجلیل از برگزیدگان و رونمایی از کتاب مجموعه سخنرانی‌های سال‌های گذشته مراسم دکتر محمد معین توسط بنیاد علمی نخبگان، تجلیل از چند چهره فرهیخته و اجرای موسیقی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

دکتر محمد معین نهم اردیبهشت‌ماه سال 1297 هجری شمسی در محله زرجوب شهر رشت دیده به جهان گشود و ۱۳ تیرماه ۱۳۵۰ در بیمارستان فیروزگر تهران درگذشت و در آستانه‌اشرفیه آرام گرفت.

ستاره ناهید، برگزیده شعر فارسی (دوره طاهریان، صفاریان، سامانیان، آل‌بویه)، حافظ شیرین‌سخن مجموعه اشعار دهخدا و ترجمه‌هایی نظیر روانشناسی تربیتی، کتیبه‌های پهلوی، خسرو کواتان و ریدک وی و ایران از آغاز تا اسلام ازجمله آثاری است که علاوه بر فرهنگ معین از وی به یادگار مانده است.

به گزارش پایگاه خبری کیآستان، با توجه به واکنش‌ها و انتقادهای مردمی در فضای مجازی به بخش‌هایی از برگزاری مراسم بزرگداشت دکتر محمد معین، نشست تحلیل و بررسی این مراسم ساعت 14 روز یکشنبه 17 تیرماه در فرمانداری شهرستان آستانه‌اشرفیه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

پست های مرتبط