۱۳۹۷/۲/۳۱ - ۱۳:۵۶:۰۹ اجتماعی

قانون تکلیف مصالح برداشت‌شده از سفیدرود را روشن کرد

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستانه‌اشرفیه : بر اساس قانون مصالح برداشت‌شده از سفیدرود باید با اولویت شهرستانی به مزایده گذاشته شود و شهرداری حق شرکت در مزایده را ندارد


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، در نشستی که پیش از ظهر روز گذشته در دفتر رحیم حیدری فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه با حضور محمدرضا حامیان رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت، جعفر میرزایی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست، فریدون سیاری رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، داریوش سماک رئیس اداره آب منطقه‌ای، اسماعیل تیغ نورد رئیس شورای اسلامی شهر، عبدالرضا سلیمانی شهردار و جمعی از کارشناسان فرمانداری و شهرداری برگزار شد حاضران در خصوص مصالح برداشت‌شده توسط شهرداری آستانه‌اشرفیه از رودخانه سفیدرود بحث و گفتگو کردند.

محمدرضا حامیان رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستانه‌اشرفیه در این نشست بابیان اینکه در تفاهم‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان آب، اداره آب منطقه‌ای برای لایروبی رودخانه‌ها بدون حق حمل خاک یا فروش به‌عنوان متولی مشخص‌شده است، گفت: ازنظر ما شهرداری آستانه‌اشرفیه در عملیات لایروبی و دپو مصالح برداشت‌شده از بستر رودخانه سفیدرود به‌عنوان پیمانکار اداره آب منطقه‌ای شهرستان فعالیت کرده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه در قانون برای مصالح برداشت‌شده از رودخانه دو راه وجود دارد، افزود: اگر قبل از لایروبی آب منطقه‌ای پروژه‌ای را تعریف کند می‌توانست مصالح برداشت‌شده را با پرداخت حقوق دولتی در پروژه تعریف‌شده خود استفاده کند اما چون پروژه‌ای قبل از انجام کار تعریف‌نشده است مصالح دپو شده در پارک ساحلی متعلق به سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

حامیان بابیان اینکه طبق قانون این مصالح از طریق مزایده با اولویت شهرستانی واگذار می‌شود و شهرداری‌ها هم نمی‌توانند در مزایده شرکت کنند، گفت: در تفاهم‌نامه قبلی برای جلوگیری از تخریب بیت‌المال و همکاری با ادارات دیگر تنها با لایروبی رودخانه موافقت کردیم.

عبدالرضا سلیمانی شهردار آستانه‌اشرفیه هم در این نشست با اشاره به اینکه شما که می‌گویید با اولویت شهرستانی مزایده برگزار می‌کنیم، ما با بهره‌گیری از بیل و کمپرسی در این عملیات هزینه کرده‌ایم، گفت: معذرت می‌خواهم به این آقایی که شما مدنظر داری میگویید به این قیمت در مزایده برنده شود، تمام شد؟ هزینه‌های ما چه می‌شود؟ اصل موضوع رو بگویید.

حامیان در پاسخ به سلیمانی بابیان اینکه شما طرف قرارداد من نیستید و با توجه به اینکه پیمانکار آب منطقه‌ای در پروژه لایروبی هستید باید برای هزینه‌ها با اداره آب منطقه‌ای صحبت کنید، گفت: ما در تفاهم‌نامه تنها با لایروبی موافقت کرده‌ایم و قانون در خصوص مصالح حاصل از برداشت در عملیات لایروبی می‌گوید بایستی بر اساس مزایده و با اولویت شهرستانی واگذار شود و مسیر قانونی را نمی‌توان تغییر داد.

سلیمانی در ادامه با اشاره به اینکه عملیات برداشت از سفیدرود هنوز به اتمام نرسیده است و با دستور دادستان رشت عملیات برداشت متوقف و پرونده تشکیل‌شده است، در خصوص آخرین وضعیت این پرونده گفت: با توجه به شکایت اداره حفاظت از محیط‌زیست آستانه‌اشرفیه مبنی بر بدون مجوز بودن این عملیات، مستندات خود را تحویل داده‌ایم و منتظر پاسخ نهایی دادستانی هستیم.

فریدون سیاری رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان آستانه‌اشرفیه هم در این نشست از شهرداری خواست تا مصالح حاصل از لایروبی انهار را در حاشیه راه‌ها دپو نکند و حتماً پیش از انجام کار از محل دپو مصالح آنان را مطلع کنند.

رحیم حیدری فرماندار آستانه‌اشرفیه هم در این نشست بابیان اینکه دوستان شهرداری توصیه‌ها را گوش کنند و مصالح را در حاشیه راه نریزند، گفت: خدای‌نکرده اگر اتفاقی رخ بدهد یا ماشینی با این مصالح لایروبی شده برخورد کند همه شما گرفتار می‌شوید.

فرماندار آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه باید پیش از انجام کارها به مسئولان مربوطه اطلاع دهید تا در جریان امور باشند، افزود: اگر کاری را تا نیمه‌راه پیش ببرید و بعد برای اطلاع دادن بیایید، من هم اگر باشم دیگر آن انگیزه همراهی را ندارم و سعی می‌کنم با قوانین با شما رفتار کنم.

حیدری بابیان اینکه در این مورد هم از آقای حامیان خواهش می‌کنم اگر می‌تواند به شهرداری کمک کند تا این مصالح را در کوچه‌ها و خیابان‌هایی که اعلام می‌کنند با پرداخت حقوق دولتی در اختیار بگیرند، گفت: شهرستان از حیث خدمات‌رسانی شهری عقب است و یکی از کمک‌ها برای رفع این مشکلات تسریع درروند برداشت مصالح است که کمک شایانی به دستگاه‌های اجرایی خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه موضوعات را فارغ از حب و بغض شخصی ببینیم و تمام تلاش و توان خود را صرف خدمت و کار برای پیشبرد امور شهر و شهروندان صرف کنیم، افزود: فضای همکاری و همدلی در شهر وجود دارد، مدیران دستگاه‌های اجرایی سعی کنند توان خود را در هم‌افزایی و هماهنگی قبل از اجرای پروژه‌ها در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/

پست های مرتبط