۱۳۹۷/۲/۱۳ - ۱۷:۵۱:۵۴ اجتماعی

از قتل و عام درختان تا نسل‌کشی ماهی‌ها

شهرداری آستانه‌اشرفیه در فصل تخم‌ریزی ماهی‌ها اقدام به برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه سفیدرود کرده است


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، تماس‌های مکرر شهروندان در هفته گذشته حکایت از اتفاقی تلخ و نگران‌کننده داشت

شهروندان در تماس‌های خود خبر از برداشت شن و ماسه از رودخانه سفیدرود بزرگ‌ترین رودخانه متصل به دریای خزر می‌دادند

خبری که در دقایق ابتدایی باورکردنی نبود چراکه هرگونه برداشت شن و ماسه در فصل تخم‌ریزی ماهی‌ها مجاز نیست و اداره حفاظت از محیط‌زیست نه‌تنها هرگز اختیار صدور مجوز برای چنین عملی را ندارد بلکه باید بر اساس وظایف ذاتی خود از ادامه این عمل شرم‌آور جلوگیری کند.

برای پیگیری چگونگی اجرای این فاجعه زیست محیطی با روسای اداره حفاظت از محیط‌زیست، اداره منابع آب و اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان آستانه‌اشرفیه گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

جعفر میرزایی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان آستانه‌اشرفیه در گفتگو با پایگاه خبری کیآستان، بابیان اینکه اداره حفاظت از محیط‌زیست آستانه‌اشرفیه مجوزی برای این کار صادر نکرده است، گفت: بحث لایروبی رودخانه مربوط به سازمان آب است و در بحث برداشت شن و انتقال آن به نقاط دیگر نیازمند دریافت مجوز قانونی از اداره صنعت،معدن و تجارت، اداره حفاظت از محیط‌زیست و سازمان آب منطقه‌ای است

رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه در نشست با مسئولان شهرستان با لایروبی رودخانه در فصل تخم‌ریزی ماهیان مخالفت خود را اعلام کرده‌ایم، افزود: همکاران اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان و استان روز شنبه گذشته با حضور در محل برداشت شن و ماسه از ادامه این کار شهرداری جلوگیری کرده‌اند.

میرزایی بابیان اینکه ما با لایروبی انهار و اصلاح رودخانه کاملاً موافق هستیم ولی نه در این فصل، گفت: همکاران اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان و استان گزارش مستند و مصوری را برای اقدام‌های قانونی تهیه و به اداره کل حفاظت از محیط‌زیست استان ارسال کرده‌اند.

داریوش سماک رئیس اداره منابع آب شهرستان آستانه‌اشرفیه هم در گفتگو با پایگاه خبری کیآستان، بابیان اینکه فقط مجوز ساماندهی رودخانه سفیدرود را صادر کرده‌ایم، گفت: به دلیل اینکه شن‌های جمع شده در وسط رودخانه به شکل یک جزیره درآمده و مسیر آب را به دو طرف دیواره رودخانه منحرف کرده‌اند، تنها مجوز ساماندهی بخشی از رودخانه را صادر کرده‌ایم.

رئیس اداره منابع آب شهرستان آستانه‌اشرفیه در پایان تصریح کرد: شهرداری آستانه‌اشرفیه موظف است پس از ساماندهی این محدوده، شن‌ها را در نقطه‌ای از پارک ساحلی دپو کنند و مجوز خروج شن و ماسه از محدوده پارک ساحلی این شهر را ندارد.

محمدرضا حامیان رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان آستانه‌اشرفیه هم در گفتگو با پایگاه خبری کیآستان، بابیان اینکه ازنظر ما شهرداری پیمانکار آب منطقه‌ای است، گفت: تا دپو نشدن مصالح هیچ اقدامی نمی‌کنیم و پس از دپو شدن حجم آن مشخص می‌شود و پس از پرداخت حقوق دولتی ممکن است مجوز استفاده از شن و ماسه‌های برداشت‌شده صادر شود.

رئیس اداره صنعت،معدن و تجارت شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه فعلاً هیچ‌گونه مجوزی از اداره صنعت،معدن و تجارت برای این کار صادر نشده است، افزود: شهرداری آستانه‌اشرفیه در ابتدای همین هفته برای استفاده کردن از شن‌های دپو شده، درخواست ارائه کرده است.

حامیان بابیان اینکه در مجوزهایی که از طرف ما صادر می‌شود تاریخ شروع کار،حجم برداشت و ساعت کار هم مشخص است و پیمانکارهایی که از ما مجوز می‌گیرند ملزم هستند تا ساعت 5 عصر هرروز کار برداشت را به پایان برسانند، گفت: با توجه به اینکه شهرداری در روزهای برداشت از سفیدرود تا ساعت 9 شب اقدام به برداشت از بستر رودخانه سفیدرود کرده است موضوع ارتباطی به اداره صنعت، معدن و تجارت ندارد و مسئولیت این کار با اداره منابع آب است

وی در پایان تصریح کرد: در تفاهم‌نامه‌ای که در نشست مسئولان در ساختمان فرمانداری صورت‌جلسه شد بحث لایروبی توسط اداره منابع آب مطرح‌شده است و برای حمل مصالح دپو شده، شهرداری درخواست ارائه کرده که در دست بررسی است و ممکن است با این درخواست موافقت نشود.

تفاهم نامه ای که مسئولان تا این لحظه از انتشار آن یا ارسال برای دفتر پایگاه خبری کیآستان طفره رفته اند و مشخص نیست این تفاهم نامه شامل چه مواردی است که از انتشار آن طفره می روند.

برداشت شن و ماسه تعریف واضح و قانون مشخصی دارد و هرگونه جابه‌جایی شن و ماسه به معنای برداشت تلقی می‌شود، بنابراین باید گفت: اداره‌های یادشده در این خبر با تغییر نام از "برداشت" به "لایروبی یا ساماندهی" تلاشی معنادار برای گذاشتن کلاه‌شرعی بر این عمل خلاف قانون شهردار آستانه‌اشرفیه دارند.

کارشناسان معتقدند که ساماندهی رودخانه سفیدرود به‌منظور لایروبی و جلوگیری از تخریب دیواره پارک اقدام مناسبی است.

اما اینکه شهرداری آستانه‌اشرفیه بدون در نظر گرفتن فصل تخم‌ریزی ماهی‌ها، چه مقدار شن از بستر رودخانه برداشت کرده و قرار است در آینده صرف چه اموری شود از سؤال‌هایی هستند که ذهن هر شنوده‌ای را به خود مشغول می‌کند.

سؤالی که در تماس با اعضاء شورای اسلامی شهر آستانه اشرفیه هم بدون پاسخ ماند و اعضاء شورای اسلامی شهر هم از میزان برداشت و چگونگی مصرف شن و ماسه‌ی برداشت‌شده توسط شهردار این شهر بی‌اطلاع بودند.

امیدواریم با اصل بر برائت، شهرداری آستانه‌اشرفیه در مسیر بهبود وضعیت کوچه‌های شهر از این مصالح برداشت‌شده استفاده کند چراکه سفیدرود و گنج نهان در آن به تمام شهروندان آستانه‌اشرفیه تعلق دارد.

در پایان با توجه به نادیده گرفتن فصل تخم‌ریزی ماهی‌ها باید گفت: تنها روز زمین پاک، نه؛ شهردار آستانه‌اشرفیه هرروز برای حفاظت از محیط‌زیست شایسته تقدیر است

گفتنی است پایگاه اطلاع‌رسانی کیآستان، آمادگی لازم برای دریافت و انعکاس پاسخ‌ شهردار به شهروندان آستانه‌اشرفیه را دارد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط