۱۳۹۷/۲/۷ - ۱۸:۰۳:۱۲ اجتماعی

شهردار در مظان اتهام

نشست جمعی از فعالان اجتماعی با مسئولان شهرستان آستانه‌اشرفیه برگزار شد


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، نشست جمعی از فعالان اجتماعی با مسئولان شهرستان آستانه‌اشرفیه عصر روز چهارشنبه در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

در این نشست که با حضور جمعی از مسئولان شهرستان و شهروندان آستانه‌ای برگزارشده بود، حاضران در خصوص مسائل مختلفی شهری به گفتگو نشستند که در ادامه بخش‌هایی از این نشست چندساعته را می‌خوانید:

سینا لطف پور از فعالان اجتماعی شهر آستانه‌اشرفیه در این نشست با اشاره به اینکه در مورد موضوع سرمایه‌گذار و طرح‌ها به یک نقطه واحد ارزیابی‌شده‌ای نرسیدیم، گفت: سرمایه‌گذار در ادبیات اقتصاد یک موجود کمیاب رو به انقراض است و به همین دلیل باید خیلی قدرشناس باشیم

لطف پور در ادامه بابیان اینکه برای پذیرایی از سرمایه‌گذار اولین نکته وجود شفافیت است، گفت: اگر قرار است جنسی را بفروش برسانیم یا مشارکت کنیم باید در عین شفافیت ارزش و مقدار آن جنس برای طرفین مشخص باشد، طرفین باید بدانند با چه مقدار سرمایه وارد آن مشارکت می‌شوند، اولین مورد شفافیت می‌تواند با ارزیابی درست مالی و رعایت موارد قانونی تبدیل به یک بستر سرمایه‌گذاری شود که در عین عدالت و مساوات برای فراخوان گذاشته شود یا در برخی از موارد خاص برای بعضی از سرمایه‌گذاران که تکنولوژی یا توانمندی خاصی دارند در نظر گرفته شود.

سینا لطف پور با اشاره به اینکه در سرمایه‌گذاری‌ها، ذهنمان را به‌طرف طرح‌های خیلی بزرگ که نیازمند اعتبارات ده‌ها میلیاردی هستند نبریم، افزود: دغدغه اصلی شهرداری درآمد پایدار است، در این شرایط سرمایه‌گذاری به‌عنوان یک‌راه حل بسیار مفید است، طرح‌های کوچکی از یک کیوسک نانوایی تا بوفه تنقلات در پارک‌ها که توسط یک سرمایه‌گذار در مقیاس کوچک انجام می‌شود تا طرح‌های شهری با موضوع گردشگری و کارآفرینی در مقیاس‌های بزرگ‌تر قابل ارزیابی است.

علیرضا تربیعی خزانه‌دار شورای اسلامی شهر هم در این نشست بابیان اینکه مطمئن هستم هیچ‌کس از مشورت کردن ضرر نکرده است، گفت: امنیت سرمایه‌گذاری اولین نکته‌ای است که برای سرمایه‌گذار اهمیت دارد و اگر این امنیت وجود نداشته باشد سرمایه‌گذاری در شهر انجام نمی‌شود.

تربیعی با اشاره به اینکه ما هم تلاش می‌کنیم با مشورت گرفتن از شهروندان آن امنیت را برای هر سرمایه‌گذار داخلی یا خارجی فراهم کنیم، افزود: جمع شدن شما شهروندان مایه پشت‌گرمی ماست، می‌توانیم در کنار شما، با اتحاد و همدلی برای پیشرفت شهر تلاش کنیم.

ابراهیم نجفی عضو شورای اسلامی شهر هم در این نشست بابیان اینکه برای اینکه بتوانیم از تمام ظرفیت و نخبگان شهرستان استفاده کنیم انتظار داریم این نشست‌ها با گسترش و دعوت شهروندان بیشتری برگزار شود، گفت: همواره طرف اصلی صحبت‌های شهروندان، مجموعه شهرداری و شورا است، به دلیل اینکه عملاً کارهای عمرانی سطح شهر، مصوبات، جذب سرمایه‌گذار و... مربوط به حوزه شهرداری است.

نجفی با اشاره به اینکه اگر مردم بدانند که مشکلات شورا و شهرداری چیست می‌توانند بیشتر به ما کمک کنند، افزود: بارها به خاطر منافع عمومی مصوبه‌ای دادیم که با ترک تشریفات کاری را به یک پیمانکار سپردیم ولی عملاً شاید در بعضی از موارد مورد اتهام واقع شدیم

ابراهیم نجفی بابیان اینکه به‌زودی بر اساس ابلاغ وزارت صنعت،معدن و تجارت مبنی بر استفاده سامانه الکترونیکی برای برگزاری مزایده، مناقصه و همچنین به استناد قانون سلامت نظام اداری کلیه عوارض وصولی شهرداری در سامانه الکترونیک شهرداری قرار می‌گیرد، گفت: با اجرای این سامانه شهروندان می‌توانند اشرافیت کامل نسبت به این موضوع داشته باشند.

یوسف دوست جلالی عضو شورای اسلامی شهر هم در این نشست با اشاره به اینکه دلیل عدم سرمایه‌گذاری در این شهر چیست؟ آیا قصد دارید دلیل عدم سرمایه‌گذاری را به گردن اعضای شورای اسلامی شهر یا مسئولان دیگر بی اندازیم؟ گفت: جدا این‌طور نیست، در این شرایط بد اقتصادی بهترین کاری که می‌توان در این شهر انجام داد خرید زمین است، سرمایه‌گذاران هم در این شهر به بهانه سرمایه‌گذاری اقدام به خرید زمین‌های شهرمان می‌کنند.

دوست جلالی بابیان اینکه چطور است که 4 سال به دنبال شن بودیم اما به ما اجازه ندادند، ولی بخش خصوصی از چه طریقی موفق می‌شود و می‌گیرد؟ گفت: آقای فرماندار بالاخره کسی باید جوابگوی این سؤال‌ها باشد، اگر محیط‌زیست به ما ایراد می‌گیرد چطور به بخش خصوصی ایراد نمی‌گیرد؟ چهار سال است که به دنبال این موضوع هستیم و موفق نمی‌شویم اما بخش خصوصی به‌راحتی مجوز این کار را می‌گیرد، حالا دیگر بماند، من دیگر باز نمی‌کنم آقایان خودشان می‌دانند قصه چیست !!!

نرجس محمد دوست نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر هم در این نشست بابیان اینکه سرمایه‌گذاری دو حالت دارد یا یک طرحی داریم و برای آن به دنبال سرمایه‌گذار هستیم یا یک شخص یا گروه با توجه به داشته‌های خود بخواهند در این شهر سرمایه‌گذاری کند، گفت: در مورد نخست حقیقتاً ما آن‌چنان طرح‌هایی نداریم که بخواهیم جذب سرمایه‌گذار کنیم، یک طرح خیابان 35 متری است که برای هرکسی که آمد سعی کردیم فرش قرمز پهن کنیم.

محمد دوست با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار به دنبال برد است و ما نباید انتظار داشته باشیم که به‌عنوان یک خیّر به شهر وارد شود، افزود: سرمایه‌گذار به دنبال سود است، اینکه طرح خیابان 35 متری برای آن‌ها جذابیت دارد یا ندارد ازجمله مباحثی است که معمولاً در دوستانی که به ما در خصوص این طرح مراجعه می‌کنند دچار ابهام هستند که در این طرح سرمایه‌گذاری کنند یا خیر؟

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بابیان اینکه طرح‌هایی که به‌عنوان سرمایه‌گذار برای ما می‌آورند گاهی ابهام‌هایی وجود دارد که مبادا به اسم سرمایه‌گذاری ولی با نیت زمین‌خواری باشد، گفت: حتی اگر کسی به‌اندازه ساختن یک واحد مسکونی بخواهد منطقه‌ای  را آباد کند ما به آن شخص هم سرمایه‌گذار می‌گوییم، سرمایه‌گذار چیزهای کوچکی هم که با خود می‌آورد باعث بهبود وضعیت فرهنگی و ظاهری شهر می‌شود و این موضوع ارزشمند است.

رضا تیغ نورد رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه هم در این نشست بابیان اینکه به خود می‌بالم که در این شهر جوانانی مثل آقایان لطف پور و جهانچی را داریم که با ایده و طراحی و فکر باز می‌توانند به ما کمک کنند، گفت: ان شاا... یک روزی به این بلوغ فکری برسیم که فقط شعار ندهیم و از تمام پتانسیل‌های شهرمان استفاده کنیم و به‌نوعی از تمام جوانان شهرمان به‌کارگیری کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه ما نقطه‌یابی در خصوص سرمایه‌گذار نداریم و سرمایه‌گذاری که ورود می‌کند واقعاً مشخص نیست در کجای این شهر می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند و این ظرفیت‌ها شناخته‌شده نیست، گفت: ما برای هر سرمایه‌گذاری که به این شهر وارد می‌شود حداقل باید 10 بسته پیشنهادی مطالعه شده و آماده داشته باشیم که در اختیار سرمایه‌گذاران بگذاریم تا برای سرمایه‌گذاری خودشان تفکر بیشتری داشته باشند و با یک برنامه‌ریزی و مطالعه از گذشته برای سرمایه‌گذاری در این شهر تصمیم بگیرند.

تیغ نورد بابیان اینکه ما برای سرمایه‌گذاران هیچ‌چیز کم نگذاشته‌ایم، گفت: آقای علی نیا در کمربندی در حال ساخت مجتمع تجاری هستند، در دوره گذشته شورا بالای 500 ، 600 میلیون تومان برای این طرح مجتمع تجاری تخفیف دادیم، اصلاً گفتیم پول سرمایه‌گذارهایی که می‌خواهند چراغ این شهر را روشن نگه‌دارند نمی‌خواهیم

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه در خصوص آقای دادرس که شهردار به خاطر آن در مظان اتهام است برای دریافت پروانه، شهردار حدود 400 میلیون تومان به ایشان تخفیف داده است، افزود: ما تلاش می‌کنیم، ولی قبول کنیم که من مسئول و من شهروند باید بستری را برای سرمایه‌گذار فراهم کنم، کسی که سرمایه‌گذاری می‌کند باید برایش توجیه اقتصادی وجود داشته باشد، در شهر چه بستری فراهم کرده‌ایم که بازگشت سرمایه به‌صورت توجیه‌پذیر برای سرمایه‌گذار وجود داشته باشد؟ چه مدل مالی برایش تعریف کردیم؟ چه طرح توجیهی اقتصادی برای طرح‌هایمان نوشتیم؟ این ضعف‌هایی است که ما قبول می‌کنیم و ان شاا... بتوانیم در این دوره قسمتی را به کمک جوان‌هایی مثل آقای لطف پور و سایر دوستان برطرف کنیم

تیغ نورد در ادامه بابیان اینکه به دنبال این هستیم که طرح‌های عمرانی بزرگ در شهر استارت بخورند، گفت: تعریض قسمتی از خیابان، پالت کردن و لکه‌گیری آسفالت جزو وظایف ذاتی شهرداری است، من شورا انتخاب شدم که بیایم با کمک و همدلی در مسیر رشد و بالندگی شهر و در جهت ارتقا سطح کیفی طرح‌های شهری در کنار شهردار بمانم.

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه برای اینکه از نقطه الف به نقطه ب برسیم باید واقع‌گرا باشیم، افزود: مطمئناً شما در بهترین سایت‌های کشور بگویید طرح دیواره سازی حشمت رود را داریم، طرح احیا یا زیباسازی پل تا پل را داریم، کسانی که به‌عنوان پیمانکار به آنجا ورود می‌کنند شما در قالب مناقصه هم بخواهید بگذارید چه کسی می‌خواهد برنده شود؟ یک نفر که شاید شما هیچ شناختی نسبت به او ندارید نمی‌دانید که چقدر پیشرفت کار می‌تواند داشته باشد؟ بعضی وقت‌ها شهرهایی مثل ما ناچار هستند دست به دامن پیمانکارهایی ‌شوند که دوروبر خودشان هستند، پیمانکاری که از آن‌ها قسطی پول می‌گیرد.

تیغ نورد بابیان اینکه بین اعضای شورای شهر تضارب آرا وجود دارد و این شاید نشانه بلوغ فکری مجموعه است، گفت: شاید اختلاف‌نظر در بین ما در خصوص بعضی از مسائل وجود داشته باشد ولی این‌طور در جامعه تداعی نشود که این‌ها با یکدیگر اختلاف دارند، اختلاف اساسی و ریشه‌ای با اختلاف‌نظر تفاوت فاحش دارد و دو مقوله جداگانه است

رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه در پایان گفت: مطمئناً گامی که در چند روز گذشته دوستان فرمانداری و آقای فرماندار لطف کردند و انجام دادند و من تشکر می‌کنم که دغدغه آرامش و عدم به هم خوردن آرامش این شهر را داشتند و دوست داشتند که این آرامش ادامه‌دار باشد، مطمئن باشید همه ما در کنار هم هستیم.

کیآستان: رئیس شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه در خصوص این حرکت فرماندار و دوستان فرمانداری و اینکه دغدغه آرامش و عدم برهم خوردن آرامش شهر به چه دلایلی شکل‌گرفته بود توضیحاتی ارائه نکرد !!!

پس از پایان صحبت‌های رئیس شورای اسلامی شهر، وحید رضانیا از فعالان اجتماعی شهر بابیان اینکه آقای تیغ نورد در صحبت‌های خودشان گفتند شهردار در مظان اتهام موضوع آقای دادرس است، گفت: می‌خواهم بپرسم چرا شهردار در مظان اتهام است؟ کاربری آن ملک چیست؟ چرا پروانه در کاربری مغایر صادرشده است؟ مناقصه بیمه در شهرداری آستانه‌اشرفیه برگزار شد چه کسی برنده شد؟

رضانیا با اشاره به اینکه از درآمد پایدار حرف می‌زنند یا اینکه می‌گویند وضع مالی شهرداری مناسب نیست، افزود: من هم موافقم با شما، اما چگونه جذب نیرو می‌کنید؟ این اشتغال چگونه است؟

رضانیا بابیان اینکه ورودی شهر طرح تقاطع غیر هم‌سطح پیشنهاد شد، اعضای شورا هم ورود کردند و نظر دادند و نظراتشان را هم قبول داریم و همه‌ی این‌ها دیدگاه روشن اعضای شورا را می‌رساند، افزود: اما بعد می‌بینیم لایروبی می‌کنند و در ورودی شهر می‌ریزند، چقدر؟ کی؟ چند روز؟ باید حرفمان با عملمان یکی باشد، مردم ما خیلی مهربان هستند، آرامش شما آرامش ماست و نیاز به این داریم، مردم در مورد مطالبی صحبت می‌کنند که بیشتر آن صحبت‌ها نشانگر این است که شفافیت در عملکردها وجود ندارد.

گفتی است سؤال‌های مطرح‌شده تا پایان این نشست بدون پاسخ باقی ماند.

در پایان مقرر شد تا این نشست‌ها هرماه با حضور مسئولان و فعالان شهری برگزار شود.

انتهای پیام/

پست های مرتبط