۱۳۹۷/۲/۴ - ۱۷:۳۵:۳۲ سیاسی

رهاسازی آب سد از هشتم اردیبهشت‌ماه

استاندار گیلان: توصیه‌ نمی‌کنم کسی کشاورزی نکند اما خواهش می‌کنم کشاورزان محصولات خود را بیمه کنند


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، مصطفی سالاری استاندار گیلان ظهر امروز با حضور در شهرستان آستانه‌اشرفیه از مراحل کشت مکانیزه برنج در روستای پرکاپشت یاورزاده، کشت مکانیزه بادام‌زمینی در روستای نقرده و وضعیت ایستگاه پمپاژ آب دهستان دستک بازدید کرد.

سالاری استاندار گیلان در حاشیه بازدید از مراحل کشت مکانیزه برنج در روستای پرکاپشت یاورزاده در جمع خبرنگاران بابیان اینکه حجم ذخیره آب پشت سد 950 مترمکعب است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته که حدود 1 میلیارد و 50 مترمکعب بود 10 تا 12 درصد با کسری مواجه است، گفت: ورود روزانه آب به مخزن سد با توجه به بارش‌های چند روز گذشته بهبودیافته است و به حدود بیش از 95 مترمکعب بر ثانیه رسیده است که در مقایسه با چند روز گذشته که حدود 50 مترمکعب بر ثانیه بود، بهبود داشته است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در مقایسه با سال‌های گذشته که ورودی روزانه آب بیشتر از 250مترمکعب بر ثانیه بود هنوز ورودی با کسری مواجه است و درمجموع منابع آب در اختیار ما برای مدیریت امسال از سال‌های گذشته بسیار کمتر است، افزود: در گزارش قبلی از محل سد منجیل، محل برگزاری شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه کشاورزی خدمت مردم گفتم که کشاورزان در یکی دو ماه گذشته بسیار خوب با ما همکاری کردند و شخم زمستانه برای صرفه‌جویی آب خیلی به ما کمک کرد.

سالاری بابیان اینکه امسال در مقایسه با 5 سال گذشته کار بی‌نظیری در خصوص لایروبی انجام‌شده است و بیش از هزار کیلومتر لایروبی در سطح استان انجام داده‌ایم، گفت: در نشست اسفندماه به فرمانداران اعلام کردیم که نامحدود می‌توانند ماشین‌آلات خصوصاً بیل مکانیکی تهیه کنند و لایروبی را انجام دهند و برای هزینه این طرح هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند و برای مناطقی که نیاز به تأمین مواردی مانند لوله پلی‌اتیلن بود با سهمیه‌بندی مناسب کارها پیشروی داشت.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه تنفیذ اختیار کردیم به شهرستان‌ها برای اینکه فرمانداران مستقیم با کشاورزان سروکار دارند تا بتوانند تصمیم بگیرند و کارها را انجام دهند، افزود: با توجه به مجموع کارهایی که انجام‌شده و همین روحیه همکاری که کشاورزان با ما داشتند که جای تشکر و قدردانی دارد، ان شاا... می‌توانیم سختی‌هایی که پیش روی ماست را به‌خوبی پشت سر بگذاریم.

سالاری بابیان اینکه منابع آب قابل مدیریت در اختیار ما از محل سد منجیل، نسبت به سال‌های گذشته به میزان قابل‌توجه ای کمتر است، گفت: با توجه به پیشنهادهای مردمی که از طریق فرمانداران دریافت کردیم ان شاا... هشتم اردیبهشت‌ماه رهاسازی آب سد انجام می‌شود تا کشاورزان بتوانند زودتر کارهایشان را انجام دهند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه ان شاا... در روزهای آینده رحمت و برکت الهی هم نازل می‌شود و در این راه به ما کمک می‌کند، افزود: ان شاا... روزهای پایانی فصل کشت هم، اول بنا بر رحمت الهی، دوم باهمکاری کشاورزان و سوم همه دست‌اندرکارانی که هماهنگ باهم کار می‌کنند، کشاورزان بدون دغدغه برداشت محصولات را انجام دهند.

سالاری بابیان اینکه خواهش ما از عموم کشاورزان این است که محصولات خود را بیمه کنند، گفت: با اتکا به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و همکاری که مردم تا امروز داشتند و به‌علاوه بیمه‌ای که ان شاا... انجام می‌دهند، توصیه‌ نمی کنم که کسی کشاورزی نکند چون رزق و روزی و درآمد مردم است و ان شاا... بتوانیم با تمام سختی‌ها مدیریت مناسبی داشته باشیم و این ایام را به‌خوبی پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام/

پست های مرتبط