۱۳۹۷/۱/۲۰ - ۱۳:۳۱:۰۷ اجتماعی

آغاز تجارت 75 میلیارد تومانی در شهرستان آستانه‌اشرفیه

بادام‌کار کیاشهری نخستین کشت بادام‌زمینی در سال جدید را به نام خود ثبت کرد


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، محمدباقر قاسم پور مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه نخستین کشت بادام‌زمینی این شهرستان در سطح یک هکتار از زمین‌های روستای لب‌دریا بندر کیاشهر انجام شد، گفت: صبح امروز نخستین کشت بادام‌زمینی شهرستان در سال جدید توسط علی خانجانی به‌صورت سنتی انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه کشت بادام زمینی همه‌ساله از اوایل اردیبهشت‌ماه در این شهرستان آغاز می‌شود، افزود: برداشت محصول بادام‌زمینی در زمین‌های سطح کشت از نیمه دوم شهریورماه توسط بادام‌کاران منطقه انجام می‌شود.

قاسم پور بابیان اینکه سطح زیر کشت محصول بادام‌زمینی در شهرستان آستانه‌اشرفیه 2 هزار و 507 هکتار است که 60 درصد سطح زیر کشت این محصول در بخش بندر کیاشهر و 40 درصد مابقی در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد، گفت: 99 درصد کشت محصول بادام‌زمینی در شهرستان آستانه‌اشرفیه از رقم NC2 (رقم بومی منطقه) است.

وی با اشاره به اینکه حدود 4 هزار بهره‌بردار به‌صورت مستقیم و 3 هزار بهره‌بردار در فرآوری و فروش محصول بادام‌زمینی فعالیت دارند، افزود: گردش مالی محصول بادام‌زمینی در شهرستان آستانه‌اشرفیه سالانه تقریباً 75 میلیارد تومان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه میزان برداشت این محصول سالانه بین 5 و نیم تا 6 تن پیله تر است که پس از خشک شن به 4 تن، در حالت دانه شده به 3 تن و در حالت برشته‌شده به 2 و نیم تن می‌رسد، گفت: محصول بادام‌زمینی بیشتر به‌صورت آجیل و برشته مصرف می‌شود و درصدی هم برای استفاده در صنایع بهداشتی، دارویی و غذایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

قاسم پور با اشاره به اینکه 90 درصد از بادام‌زمینی موردنیاز کشور توسط بادام‌کاران شهرستان آستانه‌اشرفیه تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود، افزود: روستاهای استخر بیجار، پرکاپشت مهدی خانی، خوشکاروندان، کورکاء، تمچال و نقره ده به مهم‌ترین مراکز تولید بادام‌زمینی این شهرستان هستند.

وی در پایان بابیان اینکه کشت بادام‌زمینی در شهرستان آستانه‌اشرفیه به‌صورت نیمه مکانیزه انجام می‌شود، گفت: شهرستان آستانه‌اشرفیه با داشتن 30 هزار هکتار زمین کشاورزی چهارمین شهرستان دارای بیشترین اراضی کشاورزی استان گیلان است.

انتهای پیام/

پست های مرتبط