۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۹:۱۶:۴۵ اجتماعی

طرحی کارآمد و کم‌هزینه برای ایام نوروز

استوانه‌هایی که روان شدن ترافیک را برای شهر به ارمغان می‌آورند


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، شهرنشینی و افزایش روزافزون خودرو‌ها در سطح شهر آستانه‌اشرفیه و به‌ویژه هسته مرکزی آن، موجب رشد روزافزون ترافیک در خیابان‌های این شهر شده و هرسال دامنه آن گسترش می‌یابد.

معضل ترافیک در شهری مانند آستانه‌اشرفیه که شرایط فیزیکی آن، سنتی باقی‌مانده به یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران شهری مبدل شده است.

بسیاری از حوزه‌های شهرنشینی نیازمند برنامه‌ریزی، هدایت مدیران شهری و وضع قوانین و مقررات مختلف راهنمایی رانندگی است.

روان بودن مسیر حرکت در خیابان‌های شهری یکی از اساسی‌ترین اهدافی است که گاه با رفتارهای گوناگون (چه از سوی رانندگان چه بی‌برنامگی مدیریت ترافیکی) دچار اختلال می‌شود.

این اختلال به‌طور ویژه در ایام شلوغ و پرتردد نظیر تعطیلات نوروزی به هیجانات و فشارهای روانی منجر می‌شود که ناهنجاری‌های مختلفی نظیر ناهنجاری‌های اجتماعی، حمل‌ونقلی، فرهنگ شهرنشینی، گردشگری و ... را به دنبال دارد.

در چند روز گذشته اگر سری به مرکز شهر آستانه‌اشرفیه زده باشید استوانه‌هایی که برای جلوگیری از گردش‌به‌چپ خودروها در سه‌نقطه مرکزی شهر (مقابل حرم، نبش کوچه شهید نظری و نبش کوچه دکتر دشتستانی) نصب‌شده‌اند را دیده‌اید، استوانه‌های کم‌هزینه‌ای که کمک قابل‌توجه ای به سبک‌تر شدن ترافیک مرکز شهر کرده‌اند.

استفاده از موانعی که حذف آن‌ها نیازمند فعالیت و صرف هزینه گزاف عمرانی نیست، گاه به‌عنوان یک‌راه حل قابل دفاع و یکی از راه‌های برگشت‌پذیر برنامه‌ریزی و حمل‌ونقل شهری است.

استوانه‌های ایمنی یکی از معمول‌ترین و پرکاربردترین هدایت‌کننده‌های جریان عبور و مرور شهری هستند که در مسیرهای موردنظر مدیران شهری و در راستای بهبود سطح خدمات‌دهی عبور و مرور و ایمنی راه نصب می‌شوند.

به نظر می‌رسد اجرای طرح‌های این‌چنینی می‌تواند در کنار تابلوهای هدایت‌کننده، مسیرهای جایگزین و حضور مأموران راهنمایی رانندگی به روان شدن جریان ترافیک درون‌شهری کمک کند.

انتهای پیام/

پست های مرتبط