۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۰۰:۵۲:۰۸ اجتماعی

تجارت چینی از سنت کهن ایرانی

مراسم شب چهارشنبه‌سوری در آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر بدون حادثه سپری شد


رحیم حیدری فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه دقایقی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری کیآستان بابیان اینکه در مراسم شب چهارشنبه‌سوری، هیچ حادثه‌ای در این شهرستان گزارش نشده است، گفت: این مراسم با همکاری و مشارکت خوب مردم، خانواده‌ها و هم‌افزایی پلیس و نیروهای خدمات رسان، با آرامش در این شهرستان برگزار شد.

فرماندار آستانه‌اشرفیه در پایان از آمادگی کامل نیروهای انتظامی و امدادی برای خدمات‌رسانی به مسافران در ایام نوروز خبر داد.

کیآستان؛ چهارشنبه‌سوری سنت قدیمی ایرانیان است سنتی که در ایام کهن در آستانه سال نو باعث افزایش شادی و نشاط مردم می‌شد ولی امروزه اجرای این سنت تبدیل به مراسمی با صداهای مهیب و همراه با اخبار و حوادث ناگوار آخر سال در کشورمان است.

باوجوداینکه شاهد برنامه‌ریزی‌های فرهنگی در این زمینه توسط دستگاه‌های مختلف بوده‌ و هستیم اما باید گفت این فرهنگ‌سازی‌ها یا کم تأثیر بوده و یا از جنس مردم نبوده است و اکثر مردم دیگر عادت کرده‌اند که در شب چهارشنبه‌سوری حتماً مواد محترقه اعم از ترقه، منور، سیگارت، کپسول و غیره تهیه کنند موادی که تهیه آن‌ها بسیار آسان است و تنها با پرداخت چند هزار تومان تهیه می‌شود.

موادی که غالباً از کشورهای آسیای شرقی مانند چین به‌صورت قاچاق وارد کشورمان می‌شوند و حتماً مثل دیگر اجناسی که از این مناطق وارد می‌شوند کیفیت درجه 3 و 4 تولیداتشان هستند.

استفاده از وسایل آتش‌بازی در فرهنگ شرقی یک سنت و در مراسم‌های خاصی از سال انجام می‌گیرد که البته با لوازم درجه‌یک و ایمن و همچنین با کنترل‌های ایمنی آمار حوادث آتش‌بازی در این مراسم‌ها کم می‌شود.

اما این وسایل آتش‌بازی پرخطر و بی‌کیفیت که در کوچه‌بازار کشورمان در اختیار کودکان قرار می‌گیرد هیچ نشان ایمنی ندارد و با توجه به اینکه اکثر کودکان و نوجوانان به‌دوراز چشم والدین اقدام به خرید و استفاده از این وسایل می‌کنند خطر بزرگی در کمین سلامتی کودکان و نوجوانان از این طریق است و تنها درآمد چینی‌ها از صادرات کالاهای نه‌چندان ضروری و بی‌کیفیت به کشورمان را چند برابر کرده است.

انتهای پیام/

 

پست های مرتبط