۱۳۹۶/۱۰/۸ - ۱۲:۴۴:۵۰ سیاسی

مدیرکل بنیاد شهید گیلان در آستانه‌اشرفیه:

فرزندان شهدا و جانبازان اولویت‌های اول و دوم استخدام در دستگاه‌ها هستند

نشست صمیمی رحیم حیدری فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه و عبدالله پاکاری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با همسران معظم شهدا در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان آستانه‌اشرفیه برگزار شد


به گزارش پایگاه خبری کیآستان، رحیم حیدری فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه در این نشست بابیان اینکه انقلاب اسلامی نمونه‌ای از نهضت حضرت امام حسین (ع) و اهل‌بیت مکرم ایشان است، گفت: همان‌گونه که حضرت زینب (س) به‌عنوان یک بانو در هنگام نبرد، پرستاری از مجروحان و هم در نشر و گسترش فلسفه قیام عاشورا نقش تعیین‌کننده‌ای داشت، خانواده مکرم شهدای انقلاب اسلامی ایران ازجمله همسران فداکار شهدای انقلاب، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم نقش تعیین‌کننده‌ای در ادامه جریان انقلاب اسلامی ایفا می‌کنند.

عبدالله پاکاری مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان هم در این نشست با اشاره به عقب‌ماندگی شاخص اشتغال فرزندان شهدا و ایثارگران، گفت: بیکاری مشکل استان و کشور است که جامعه ایثارگری ما را هم درگیر کرده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان بابیان اینکه مقوله واگذاری زمین به ایثارگران با هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی انجام می‌گیرد، افزود: برخی از شهرستان‌های ما با محدودیت واگذاری زمین و توسعه فضای شهری مواجه هستند.

عبدالله پاکاری با اشاره اینکه اواخر سال گذشته و امسال در شهرستان رشت به همه ایثارگران واجد شرایط مسکن زمین واگذار کردیم که حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر بودند، گفت: البته مکاتبات لازم جهت تعرفه زمین و واگذاری به ایثارگران با سایر شهرستان‌ها هم انجام‌شده است.

وی دیدار با خانواده‌های شهدا را وظیفه همه مسئولان دانست و افزود: این امکان وجود ندارد که در خدمت تک‌تک خانواده‌های شهدا و ایثارگران باشیم، زیرا گیلان هشت هزار شهید، بیش از ۲۰ هزار جانباز و ۲ هزار و ۸۰۰ آزاده دارد و درمجموع جامعه ایثارگری استان بیش از ۳۲ هزار نفر است که مستقیماً تحت پوشش بنیاد قرار می‌گیرند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان با تأکید بر لزوم توسعه خدمات به گروه‌های مختلف ایثارگری، گفت: سرکشی از خانواده‌های شاهد و ایثارگر کمترین کاری است که بنیاد شهید وظیفه انجام آن را دارد لذا این نشست‌ها باعث می‌شود تا علاوه بر تجدیددیدار، در یک فضای صمیمی بحث رسیدگی به نیازهای جامعه هدفمان را دنبال کنیم.

پاکاری با اشاره به افزایش میانگین سنی همسران شهدا و ازدواج فرزندان، افزود: برای کسب رضایت خانواده‌های ایثارگران باید در تعامل مستمر با آنان باشیم، زیرا در حال حاضر بیشتر به مراقبت جسمی و روحی نیاز دارند.

وی با اشاره به جابجایی شرکت عامل بیمه ایثارگران، گفت: در استان با حساسیت ویژه‌ای عمل کردیم تا این جابجایی در مسائل مربوط به درمان ایثارگران خلل ایجاد نکند و خوشبختانه تاکنون مشکلی نداشتیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان بابیان اینکه بیمه بنیاد شهید با ۵۰۰ مرکز درمانی و داروخانه قرارداد دارد، گفت: مباحث مربوط به دوره انتظار پرداخت بیمه در حال پیگیری است تا از یک ماه به ۲۰ روز کاهش پیدا کند لذا از خانواده‌های ایثارگران می‌خواهیم مراکز درمانی موردنظر خود را به ما معرفی کنند تا با بیمه قرارداد منعقد کنیم.

پاکاری با اشاره به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در خصوص پاداش پایان خدمت، افزود: این قانون در برنامه ششم اصلاح‌شده و دولت مکلف است در دو سال اول برنامه همه مطالبات ایثارگران را پرداخت کند.

وی بابیان اینکه بازنشستگان سال ۹۵ هم تا پایان امسال مطالبات خود را از بنیاد شهید دریافت می‌کنند، گفت: قانون برنامه ششم به همسران شهدا توجه ویژه دارد و در قانون بودجه سنواتی نیز برای ایثارگران مفادی تعریف‌شده است که البته در اجرا دچار برخی از اعمال سلیقه‌ها می‌شود و کمیسیون ماده ۱۶ مجلس شورای اسلامی مرجع رسیدگی به کوتاهی دستگاه‌ها در اجرای مفاد قانون مربوط به ایثارگران است.

مدیرکل بنیاد شهید گیلان از پرداخت مجدد وام مسکن به ایثارگران خبر داد و افزود: این قانون سال گذشته متوقف‌شده بود، اما مجلس در اعتبارات سال ۹۶ در این مورد تجدیدنظر کرد و بر این اساس ایثارگرانی که وام ۱۵ میلیونی مسکن را تسویه‌حساب کرده‌اند، می‌توانند دوباره تقاضای وام کنند.

پاکاری بابیان اینکه فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد اولویت‌های اول و دوم استخدام در دستگاه‌ها هستند، تأکید کرد: اگر فرصت شغلی در یک دستگاه ایجاد شود، مطابق قانون در وهله اول باید فرزندان شهدا و سپس فرزندان جانبازان و ایثارگران را معرفی کنیم.

وی تعداد فرزندان شهید فارغ‌التحصیل بیکار را حدود ۷۰ نفر دانست و متذکر شد: دولت موظف به ساماندهی وضعیت اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد است و بعد از ۳۸ سال از انقلاب شایسته کشور و نظام نیست که فرزند شهید بیکار داشته باشیم و این مشکل در کوتاه‌ترین فرصت باید رفع گردد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط